GRYPHON - konwerter cyfrowo-analogowy Kalliope (10.10.2013)
W najbliższych dniach na rynek ma wejść Kalliope, czyli nowy przetwornik cyfrowo-analogowy duńskiej firmy Gryphon. W formie prototypowej urządzenie było już prezentowane na wystawie High End w Monachium. Cena została ustalona na 19.800 Euro (netto, bez VAT).
Tak jak pozostałe produkty marki Gryphon, Kalliope też jest projektem Flemminga E. Rasmussena i jest produkowany w Danii. Urządzenie zaprojektowano tak by umożliwić wprowadzanie poprawek konstrukcyjnych w przyszłości. Z tego względu budowa jest modułowa. Oprócz tego przez port USB można aktualizować oprogramowanie wewnętrzne (firmware).
Wyjście analogowe jest dostępne zarówno w formie symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA (Cinch). Do dyspozycji jest też wyjście cyfrowe XLR AES/EBU 110Ω.
Kalliope ma wejście USB do współpracy z komputerem, wejście XLR (110Ω, AES/EBU) i trzy wejścia BNC (75Ω, SPDIF). Wejścia XLR i BNC są galwanicznie izolowane aby zapewnić jak najniższy jitter.
Na wejściu USB mogą być obsługiwane następujące sygnały:
PCM ........ 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352.8 oraz 384 kHz, do 32 bitów
DSD przez USB (DoP) ..... 2.822, 3.072, 5.644 oraz 6.144 MHz
Na wejściach XLR i BNC mogą być obsługiwane następujące sygnały:
PCM ...... 22.05, 24, 32, 44.1, 48, 64, 88.2, 96, 176.4 oraz 192 kHz, do 24 bitów
Do konwersji cyfrowo-analogowej zastosowano układy ESS Sabre ES9018. Pracują one w podwójnej konfiguracji różnicowej dual-mono i mogą w pełni obsługiwać sygnały 32-bitowe. Stopnie wyjściowe to układy dyskretne, w klasie A, bez sprzężenia zwrotnego, z precyzyjnie stabilizowanym zasilaniem. Temperaturowo kompensowane oscylatory mają bardzo niski jitter o dokładności nie gorszej niż 5ppm. Moduł do obsługi USB w Kalliope nie polega na zasilaniu dostarczanym poprzez USB z komputera, ale na własnym zasilaczu z pojemnością 12.5 Farada. Zasilanie to działa jak wirtualna bateria, dając stałe, niskoszumowe, stabilizowane napięcie.
W filtrach analogowych PCM i DSD zastosowano kondensatory silver Mica. Układy analogowe każdego kanału mają swój własny, specjalnie zaprojektowany transformator toroidalny 65VA oraz kondensatory o pojemności 34,000 uF. Czterowarstowa płytka drukowana ma ścieżki grubości 70um.
Kalliope ma też kilka dodatkowych funkcji. Możliwe jest nadawanie własnych nazw dla poszczególnych wejść. Użytkownik może wybrać filtry zarówno dla sygnałów PCM jak i DSD. Można też wybrać rodzaj asynchronicznej konwersji częstotliwości próbkowania dla sygnałów PCM. Dostępne są gniazda BNC (wejście, wyjście) do opcjonalnej transmisji sygnału zegara.
Wyświetlacz VFD ma regulowaną jasność. Do pracy z komputerami pracującymi pod kontrolą systemów Linux czy MAC OSX nie są potrzebne sterowniki. Do pracy z Windows XP/Vista/7/8 odpowiednie sterowniki są dostępne. Na wyposażeniu jest pilot i wejście/wyjście wyzwalacza 12V.
[zdjęcie przetwornika cyfrowo-analogowego Gryphon Kalliope]
[zdjęcie przetwornika cyfrowo-analogowego Gryphon Kalliope - tylna ścianka]