Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

ASTELL & KERN - audiofilski serwer muzyczny AK500N (31.01.2015)

Marka Astell&Kern do tej pory była kojarzona głównie z zaawansowanymi przenośnymi odtwarzaczami plików. AK500N jest zaś pierwszym stacjonarnym serwerem muzycznym Astell&Kern. Model ten został niedawno nagrodzony na wystawie CES 2015. Jest on już dostępny w Polsce w cenie 50.000 złotych.

Producent zadbał o ciekawą szatę wzroniczą. Projekt obudowy bierze inspiracje z gry światła i cienia oraz potęgi i piękna drzemiącego w naturze. Obudowa Astell&Kern AK500N nawiązuje do słynnego alpejskiego szczytu Matterhorn, który zmienia się w zależności od oświetlenia.

Standardowo do sterowania urządzeniem służy 7-calowy dotykowy wyświetlacz (1280 x 800). Wyświetlacz jest zamontowany na zawiasie, może być ułożny płasko lub odchylony do pionu. Dodatkowo możliwe jest sterowanie bezprzewodowe z poziomu np. iPada.

Wbudowany napęd CD-ROM pozwala na ripowanie płyt CD za pomocą jednego przycisku. Producent zastosował zoptymalizowany silnik ripowania, korekcję błędów i jitteru. Użytkownik ma do wyboru dwie prędkości zgrywania (normalna, szybka) oraz dwa formaty zapisywanych plików (WAV, FLAC). Okładka albumu i dodatkowe pliki są automatycznie pobierane z uznanej bazy danych audio Gracenote. W razie potrzeby użytkownik ma możliwość pełnej modyfikacji informacji o płycie (tytuł, artysta, gatunek, rok wydania).

Aby uwolnić się od zewnętrznych zakłóceń AK500N wykorzystuje litowo-jonową baterię do zasilania układów audio. Bateria jest wymienialna, ma pojemność 10.400mAh i pozwala na około 7 godzin pracy po pełnym naładowaniu. Automatyczne ładowanie następuje kiedy pojemność spadnie poniżej 4% lub muzyka nie jest odtwarzana.

AK500N posiada układ z natywną obsługą DSD i konwertuje pliki PCM do formatu DSD64 za pomocą wbudowanego silnika audio stworzonego przez Astell&Kern. Urządzenie potrafi skonwertować wysokiej jakości pliki (32bit/384kHz WAV PCM oraz 24bit/352kHz FLAC PCM) do formatu DSD64 bez downsamplingu. Dodatkowo istnieje możliwość odsłuchu z konwersją do formatu DSD w czasie rzeczywistym. Zastosowano konwerter cyfrowo-analogowy Cirrus Logic CS4398 x 2 (dual DAC).

W AK500N montowane są dyski SSD oparte o układy pamięci Flash MLC. Nie są stosowane pamięci TLC o mniejszej wytrzymałości i żywotności. Zastosowanie SSD pozwala uniknąć wibracji, które by były wprowadzone przez standardowe dyski talerzowe HDD. Urządzenie jest dostępne w kilku opcjach (SSD 1TB/2TB/4TB). Dzięki zastosowaniu konfiguracji RAID 0 i 5 przestrzeń danych jest właściwie zagospodarowana, a dane są dodatkowo chronione. Łącznie można podłączyć 4 dyski SSD.

AK500N ma bogate możliwości połączeniowe. Sygnał analogowy jest dostępny zarówno w postaci symetrycznej jak i niesymetrycznej, w obu przypadkach na wyjściach ze stałym poziomem i z poziomem regulowanym. Jest też kilka wyjść cyfrowych: AES/EBU, BNC, koaksjalne, optyczne.

Do dyspozycji są też wejścia cyfrowe (AES/EBU, BNC, koaksjalne, optyczne), porty USB zarówno typu A (host, x2) jak i typu B (device, x1). AK500N może pracować jako USB DAC. Dostępne są też funkcje komunikacji sieciowej: Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4GHz), Ethernet (10/100/1000), DLNA (DMS, DMC, DMR). Dla uproszczenia obsługi wszystkie złącza zostały ukazane na grafice dostępnej w menu ekranu dotykowego.

Dane techniczne

[zdjęcie serwera muzycznego Astell&Kern AK500N]
[zdjęcie serwera muzycznego Astell&Kern AK500N - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl