SENNHEISER - zapowiedź nowych słuchawek Orpheus (9.11.2015)
Wprowadzony na rynek 25 lat temu model Sennheiser Orpheus HE90 to niewątpliwie jedne z najsłynniejszych i najdroższych słuchawek. Pierwszy Orpheus miał osiągnąć nowy, nieosiągalny wcześniej pułap jakościowy. Słuchawki były sprzedawane w komplecie z dedykowanym wzmacniaczem i produkowane w limitowanej serii. Teraz firma Sennheiser zrealizowała projekt, który ma przesunąć granice jeszcze dalej. Znowu jest to zestaw złożony zarówno ze słuchawek jak i dedykowanego wzmacniacza. Nazwa jest taka sama jak u poprzednika - Orpheus. Rozpoczęcie sprzedaży ma nastąpić w połowie 2016 roku, a cenę wstępnie ustalono na około 50 tysięcy Euro. Prototyp nowego Orpheusa jest już demonstrowany na specjalnych pokazach. Pierwsza demonstracja w Polsce ma się odbyć w lutym 2016 roku.
Według informacji producenta testy różnych rozwiązań technicznych i materiałów trwały przez 10 lat. Nowy Orpheus to system elektrostatyczny, podobnie jak poprzednik. Zdecydowano się na użycie membran o grubości 2,4 mikrometra, które pokryto powłoką platyny metodą naparowania. Przetwornik wykorzystuje elementy ceramiczne powlekane złotem metodą napaprowania. Uzyskano pasmo przenoszenia od 8Hz do ponad 100 kHz. Dla częstotliwości 1kHz i przy ciśnieniu akustycznym wynoszącym 100 decybeli, całkowite zniekształcenia harmoniczne systemu słuchawkowego wynoszą zaledwie 0,01 procenta.
Wzmacniacz Orpheusa wykorzystuje osiem lamp elektronowych, które przetwarzają sygnał wejściowy. Aby odizolować je od zakłoceń obudowa została zrobiona z marmuru Carrara, a moduł wzmacniacza jest zawieszony w niej niezależnie. Same lampy mają oddzielną obudowę, której konstrukcja została opatentowana. Dodatkowe bańki ze szkła kwarcowego ekranują lampy od otoczenia. Za stopniem lampowym znajduje się wysokonapięciowy wzmacniacz wbudowany w samych nausznikach. Jest to wzmacniacz MOS-FET określony przez Sennheisera mianem Cool Class A.
Orpheus może współpracować z różnymi źródłami analogowymi i cyfrowymi. Do dyspozycji są analogowe wejścia symetryczne i niesymetryczne. W razie potrzeby odbierane sygnały są zmieniane w postać symetryczną przed dalszym przetwarzaniem. Sygnały cyfrowe można podać na wejście koncentryczne lub optyczne (SPDIF), bądź też na wejście USB typ B. Do konwersji cyfrowo-analogowej Orpheus wykorzystuje układ ESS SABRE ES9018. Konwerter pracuje z rozdzielczością 32-bitową i z maksymalną częstotliwością próbkowania wynoszącą aż 384 kHz lub też z sygnałami DSD (częstotliwości 2,8MHz oraz 5,6 MHz).
Nauszniki są wykonane z aluminium. Ręcznie wykonane poduszki zrobione są z najlepszej jakości skóry, weluru i mikrowłókna. Gałki na przedniej ściance oraz lampy są schowane kiedy wzmacniacz jest wyłączony i wysuwają się dopiero kiedy jest użytkowany. Słuchawki będą wytwarzane w całości w Niemczech.
[zdjęcie zestawu słuchawkowego Sennheiser Orpheus]
[zdjęcie tylnej ścianki wzmacniacza zestawu słuchawkowego Sennheiser Orpheus]