DENON, MARANTZ - aplikacja Audyssey MultEQ Editor (11.04.2017)
W sprzedaży pojawiła się nowa aplikacja Audyssey MultEQ Editor umożliwiająca precyzyjne ustawienia dźwięku wielokanałowego. Aplikacja Audyssey MultEQ Editor jest dostępna dla urządzeń iPhone oraz iPad w sklepie Appstore w cenie 19,99 Euro, a dla urządzeń działających z systemem Android można pobrać ją ze sklepu Google Play, w cenie 109 zł.
Ponieważ korzystanie z aplikacji wymaga, aby sprzęt posiadał niezbędne komponenty, można z niej korzystać tylko na określonych modelach urządzeń (ich dostępność może się zmieniać w zależności od regionu). W przypadku firmy Marantz są to modele: AV7703, SR7011, SR6011, SR5011, NR1607. Natomiast w przypadku firmy Denon są to modele: AVR-X6300H, AVR-X4300H, AVR-X3300W, AVR-X2300W, AVRX1300W. Aplikacja nie jest kompatybilna z modelami spoza wymienionej listy. Wybrane modele z roku 2017 również będą mogły współpracować z aplikacją.
Najnowsze urządzenia audio-wideo firm Denon i Marantz wykorzystują Audyssey MultEQ, aby skalibrować i dostosować system do warunków odsłuchowych pomieszczenia przy pomocy jednego przycisku. Technologia Audyssey wykrywa rozmiar, typ oraz konfigurację głośników oraz mierzy ich sygnał w pomieszczeniu, aby uzyskać zoptymalizować brzmienie. Optymalizacja działa zarówno dla konfiguracji 5.1 jak i bardziej skomplikowanych wariantów łącznie z Dolby Atmos/DTS:X.
Dzięki aplikacji Audyssey MultEQ Editor właściciele amplitunerów AV Denon i Marantz otrzymują następujące dodatkowe możliwości:
- Edycja ustawień Audyssey MultEQ celem sprawdzenia oraz zmodyfikowania konfiguracji oraz dostosowania do wszelkich nietypowych ustawień głośników.
- Zapoznanie się z wynikami przed i po kalibracji Audyssey, co ułatwia zidentyfikowanie problemów w pomieszczeniu oraz sprawdzenie zmian, jakich dokonuje system.
- Zmiana krzywej charakterystyki Audyssey, w celu dostosowania jej do indywidualnych preferencji.
- Korekta całkowitego odwzorowania częstotliwości korektora EQ dla każdej pary kanałów.
- Przełączanie między dwoma krzywymi wysokich częstotliwości.
- Włączanie/wyłączanie kompensacji średniotonowej pasma, aby dźwięk był jaśniejszy lub wygładzony (np. podniesienie słyszalności dialogów lub złagodzenie głośnych efektów dźwiękowych).
- Zapamiętanie efektu kalibracji na przyszłość, aby był on gotowy w razie pilnego ponownego logowania, lub potrzeby resetowania systemu.