MP3 - koniec sprzedaży licencji po wygaśnięciu patentów (17.05.2017)
23 kwietnia 2017 zakończono program (obsługiwany przez Technicolor) sprzedaży praw licencyjnych do niektórych patentów związanych z formatem MP3, a należących do firmy Technicolor oraz instytutu Fraunhofer IIS. Komunikat na witrynie instytutu Fraunhofer IIS zwraca uwagę na to, że dostępne są nowsze rozwiązania, a MP3 już im nie dorównuje.
Po publikacji komunikatu w mediach pojawiło się sporo doniesień o końcu czy też śmierci MP3, a nawet twierdzenia, że wprowadzane w przyszłości na rynek urządzenia nie będą obsługiwały tego formatu. Tego typu publikacje są jednak mylące i bazują na nieprawidłowej interpretacji komunikatu. Przesłanką do zakończenia sprzedaży licencji jest przeterminowanie patentów stosowanych w MP3. Poszczególne patenty wygasały na przestrzeni ostatnich lat. Tak więc zakończenie programu sprzedaży licencji nie ogranicza możliwości wykorzystania MP3. Opracowane później kodeki są faktycznie bardziej zaawansowane pod względem technicznym. Począwszy od kwietnia 2017 format MP3 zyskał jednak dodatkową zaletę, ponieważ stał się rozwiązaniem dostępnym darmowo, bez opłat licencyjnych.
Według informacji dotychczasowego licencjodawcy wszyscy, którzy będą stosować MP3 w swoich produktach powinni jednak zachować ostrożność i sprawdzać czy dana implementacja nie narusza jakichś patentów.