Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

FINK TEAM - podłogowe kolumny Borg z wysokotonowym głośnikiem AMT (17.05.2018)

Na wystawie High End w Monachium zaprezentowane zostały nowe kolumny FinkTeam. Są to podłogowe, dwudrożne zestawy o nazwie Borg. Mają wejść do sprzedaży w lipcu 2018, a ich cenę ustalono na 24 tysiące Euro za wersję w standardowym wykończeniu.

Podstawowa działalność firmy polega na usługach projektowych, a nie na produkcji własnych kolumn. Borg to dopiero drugi model FinkTeam. Pierwszy to znacznie większe i droższe, trójdrożne zestawy WM-4. Borg jest natomiast mniejszy i łatwiejszy w instalacji w pomieszczeniu odsłuchowym.

Wysokie tony odtwarza głośnik typu AMT. Jak na kolumnę dwudrożną Borg wykorzystuje duży głośnik niskośredniotonowy o rozmiarze 10,25 cala. Jak podają firmowe materiały dobre połączenie tak dużego głośnika niskośredniotonowego w kolumnie dwudrożnej było sporym wyzwaniem inżynierskim. Borg zapewnia nie tylko płaską charakterystykę przenoszenia, ale także powolne i równomierne opadanie charakterystyki mocy na średnich/wysokich tonach. Poza tym nie ma też doliny na charakterystyce poza osią.

Głośnik niskośredniotonowy jest specjalnie zaprojektowany do tej konstrukcji. Zdecydowano się na tak duży głośnik aby zapewnić większy zakres dynamiki niż z typowych kolumn dwudrożnych. Podobnie jak w przypadku głośnika basowego z WM-4, tu też zastosowano zawieszenie o niskiej histerezie, dużą 3-calową cewkę oraz lekką, sztywną membranę papierową. Aluminiowy pierścień zwierający na centralnym nabiegunniku redukuje zmiany indukcyjności cewki związane ze zmianą jej położenia i zmiany strumienia magnetycznego związane ze zmianami wartości prądu w cewce. Kosz to aluminiowy odlew zapewniający dobrą wentylację. Cewka jest też wentylowana. Wszystko to służy uzyskaniu dużej dynamiki, niskich podbarwień, dużej mocy i niskiej kompresji termicznej.

Głośnik wysokotonowy to konstrukcja typu AMT (Air Motion Transformer) pracująca zgodnie z zasadami wymyślonymi przez wynalazcę Oskara Heila. Model zastosowany w Borgu jest opracowany i produkowany przez firmę Mundorf we współpracy z FinkTeam. Zastosowano harmonijkę z Kaptonu o grubości 25µm i aluminiowe ścieżki o grubości 50µm. Zastosowany materiał zapewnia wysokie tłumienie i niskie zniekształcenia. Opracowano specjalny proces wytrawiania do produkcji membrany. Jej konfiguracja została zoptymalizowana na podstawie wielu testów. Powierzchnia membrany wynosi 6464mm2 co przydaje się zwłaszcza z uwagi na niską częstotliwość zwrotnicy równą 1.600Hz. Pasmo przenoszenia rozciąga się do 30kHz a zniekształcenia są niskie i dominuje w nich druga harmoniczna. Niemal stała impedancja głośnika wysokotonowego dodatkowo ułatwia projektowanie zwrotnicy.

Sama zwrotnica daje akustyczne zbocza Linkwitz-Riley-a 4-go rzędu. Dodatkowo wprowadzono też w zwrotnicy wyrównanie czasowe głośników. Impedancja jest według opisu producenta łatwym obciążeniem dla wzmacniaczy. Efektywność wynosi 87dB (1m, 2.83V).

Aby zapewnić możliwość dopasowania do różnych pomieszczeń i urządzeń towarzyszących Borg udostępnia kilka dodatkowych funkcji. Regulator Damping pozwala w pewnym stopniu dopasować się do współczynnika tłumienia wzmacniacza. Regulator Mid pozwala nieco przesuwać wirtualną scenę i dopasowywać się do pomieszczeń w zależności od tego czy są żywe czy wytłumione. Regulator Presence przyda się głównie do kompensacji charakterystyki brzmieniowej źródła i wzmacniacza. Ta nastawa może też uzupełnić działanie regulatora Mid. Natomiast regulator High pozwala lekko skorygować poziom głośnika wysokotonowego dla uzyskania odpowiedniej równowagi w różnych pomieszczeniach.

FinkTeam dużą wagę przywiązuje do minimalizacji pasożytniczych drgań obudowy. Ponieważ przesunięcie rezonansów obudowy poza pasmo jest niemożliwe nacisk położono na wytłumienie ścianek. Aby uzyskać odpowiedni efekt zastosowano wielowarstwową konstrukcję z MDF o różnych grubościach, z dodatkową warstwą tłumiącą. Do wspomagania projektowania obudowy zastosowano modelowanie FinkTeam COMSOL oraz skanowanie laserowe. Pozwoliło to zmnjeszyć ilość eksperymentów z prototypami. Za mocowaniem głośnika niskośredniotonowego zastosowano metalowy pierścień do redukcji wibracji wykrytych skanerem laserowym.

[zdjęcie zestawów głośnikowych FinkTeam Borg]
[zdjęcie zestawów głośnikowych FinkTeam Borg - tylna ścianka]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl