Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

AURALIC - odtwarzacz strumieniowy Aries G1 oraz konwerter-streamer Vega G1 (23.05.2018)

Firma Auralic zaprezentowała nową generację swoich urządzeń do odtwarzania sygnałów cyfrowych. Są to odtwarzacz strumieniowy Aries G1 oraz konwerter-streamer Vega G1. Nowe modele są wycenione bliżej pierwszej oryginalnej serii, aniżeli linii premium, czyli G2. Polską dystrybucję prowadzi MIP.

Aries G1 (sugerowana cena 9.999 złotych) spełnia funkcjonalnie rolę transportu strumieniowego, a więc nie ma wbudowanego przetwornika CA. Może pobierać sygnał audio z zasobów sieciowych, pamięci masowych podłączonych poprzez USB, jak i platform internetowych, takich jak chociażby Spotify, Tidal, Qubuz, czy kanałów radia internetowego. Do lokalnej sieci można się podłączyć przez Ethernet lub WiFi. Na wyposażeniu jest też obsługa AirPlay, SongCast i Bluetooth.

Obsługiwane są pliki AAC, AIFF, ALAC, APE, DFF, DSF, FLAC, MP3, OGG, WAV, WV, WMA. Pliki DSD są obsługiwane zarówno w formie natywnej jak i DoP (DSD over PCM).

Sygnał do zewnętrznego przetwornika CA można wyprowadzić przez wejścia XLR AES, koncentryczne RCA, optyczne Toslink lub USB.

Aries G1 czerpie z doświadczeń wcześniejszego odtwarzacza strumieniowego Aries. Wykorzystuje on możliwości platformy Lightning, czyli infrastruktury, którą Auralic opracował dla swoich odtwarzaczy strumienowych. Dostępne są takie funkcjonalności jak playlisty na urządzeniu, buforowanie w pamięci, odtwarzanie bez przerw pomiędzy utworami, czy praca typu Multi-Room w trybie Bit-Perfect - wszystko to mieści się w standardowej funkcjonalności platformy Lightning. Użytkownik może do sterowania urządzeniem wykorzystać aplikację na system iOS o nazwie Lightning DS. Działa ona jako główny interfejs do obsługi, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do wielu funkcji także w przypadku G1. Urządzenie może działać jako końcówka RoonReady. Wstępną konfigurację oraz późniejsze zmiany konfiguracji można nanosić poprzez przeglądarkę internetową.

Zapożyczono też rozwiązania z serii Premium Auralic, czyli linii G2. Aries G1 wspiera strumieniowanie w rozdzielczościach aż do DSD512 oraz PCM 32bit/384 i to poprzez sieć WiFi. Co więcej, główny procesor jest taki sam, jak w najwyższej linii Auralic Aries G2, która zadebiutowała w zeszłym roku. Platforma Tesla G2 posiada procesor o 50% szybszy, aniżeli posiadał stary Aries. Poza tym dwukrotnie powiększono pamięć systemową (do 2GB) oraz pamięć na dane (do 8GB), a to wszystko jest wspomagane przez pamięć podręczną (cache) o wielkości 1GB.

Z zewnątrz urządzenie też przypomina najwyższą linię firmy Auralic. Konstrukcja obudowy (wymiary 340*80*320mm) wykorzystuje rozwiązanie Unity Chassis z serii G2. Wykonana z anodyzowanego na czarno aluminium obudowa jest zmodernizowana o przyciski na przednim panelu, które upraszczają nawigację. Można także użyć funkcję Smart-IR, dzięki czemu urządzeniem można sterować praktycznie z każdego pilota na podczerwień. Przedni panel zapożycza też z serii G2 kolorowy wyświetlacz True Color o odpowiadającej wyświetlaczom retina rozdzielczości. Ponadto w G1 zastosowano podwójne zasilanie liniowe Purer-Power, dokładnie takie, jak w G2. Izoluje ono sekcję cyfrową od analogowej, co ma zapewnić mniejsze szumy i lepszy dźwięk.

Auralic Vega G1 (sugerowana cena 16.999 złotych) to połączenie przetwornika cyfrowo-analogowego ze skromniej wyposażonym odtwarzaczem strumienowym. Urządzenie wykorzystuje platformę Tesla, tak samo, jak w przypadku droższej serii G2. Platforma daje urządzeniu możliwość łączenia się z zasobami sieciowymi, źródłami bezstratnego strumieniowania internetowego ze źródeł takich jak Spottify, Tidal, Qubuz, czy stacje radia internetowego. Materiał o wysokiej rozdzielczości jest strumieniowany bezpośrednio do układów konwersji CA w G1. Platforma Tesla składa się z procesora Quad-Core Cortex A9 z 1GB pamięci DDR3 oraz 4GB pamięci masowej, co zapewnia duży zapas mocy obliczenowej.

W zeszłym roku AURALiC wprowadził innowacyjną funkcjonalność przetwornika cyfrowo-analogowego, gdzie zasoby platformy Tesla umożliwiają operowanie przychodzącym strumieniem danych w taki sposób, że konwerter CA nie musiał synchronizować się do częstotliwości zegara sygnału przychodzącego. Mógł w zasadzie pracować niezależnie od zegara sygnału wejściowego, dzięki czemu błędy synchronizacji i wynikowy jitter stał się nieznaczący. Ten sposób przetwarzania sygnału znalazł się także w G1.

Do konwersji sygnału Vega G1 wykorzystuje ten sam indywidualnie dostosowany układ DAC, jaki użyto w wersji G2. Znajdziemy w G1 także ten sam, znany z G2, superszybki zegar 72s Femto, który zapewnia taktowanie z najwyższą precyzją. Po stronie analogowej Aries G1 pozostaje wierny pracującym w Klasie A modułom ORFEO. Dostępna jest też możliwość wyboru filtrów cyfrowych.

Wpływ wyższej linii G2 jest też widoczny w innych aspektach. Obudowa Vegi jest wykonana z anodyzowanego na czarno aluminium. G1 posiada ten sam ekran o przekątnej 4 cale i rozdzielczości retina, jaki znajduje się w serii G2.

Na tylnej ściance urządzenia znajdują się wejścia AES/EBU, koncentryczne (S/PDIF), TosLink, high-speed USB oraz dodatkowo port Ethernet do strumieniowania sieciowego. Wyjścia są zarówno w postaci symetrycznej XLR jak i niesymetrycznej RCA.

Auralic Vega G1 wspiera zarówno strumieniowanie jak i konwersję wszystkich dzisiejszych formatów cyfrowego audio, aż do DSD512 oraz PCM w rozdzielczości 32bit/384K. Strumieniowanie poprzez platformę Lightning jest bazą dla funkcjonalności urządzenia, co oznacza, że zaimplementowane są playlisty na urządzeniu, buforowanie w pamięci, odtwarzanie w trybie gapless oraz funkcjonalność multi-room w trybie bit-perfect. Aplikacja sterująca Lightning DS na dla systemu iOS dostarcza wszystkich funkcji zarządzających odtwarzaniem oraz przeglądaniem dostępnej muzyki. Ponadto jest także rozbudowany interfejs administracyjny poprzez przeglądarkę www. Vega G1 wspiera także funkcjonalność Spotify Connect oraz RoonReady. Posiada też funkcję aktualizacji oprogramowania w trybie OTA.

[zdjęcie odtwarzacza strumieniowego Auralic Aries G1]
[zdjęcie przetwornika-streamera Auralic Vega G1]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl