Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SONY - słuchawki IER-Z1R i odtwarzacz DMP-Z1 w Signature Series (4.09.2018)

Firma Sony ogłosiła powiększenie swojej ekskluzywnej linii Signature Series o dwa nowe produkty. Są to słuchawki douszne IER-Z1R oraz cyfrowy odtwarzacz muzyki DMP-Z1. Szczegóły dotyczące terminów i cen sprzedaży na rynku polskim jeszcze nie zostały podane. Produkty prawdopodobnie będą sprzedawane jesienią, na zamówienie, w salonach Sony Centre. Cena europejska DMP-Z1 wynosi 9.000 Euro, a cena IER-Z1R 2.200 Euro.

Słuchawki douszne Signature Series IER-Z1R są zaprojektowane i ręcznie wykonywane w Japonii z najlepszych materiałów. Mają one hybrydowy przetwornik akustyczny HD złożony złożony z trzech nowo opracowanych przez Sony modułów. Poszczególne elementy to przetwornik dynamiczny 5 mm, przetwornik dynamiczny 12 mm oraz przetwornik armaturowy (BA).
W 5-milimetrowym przetworniku dynamicznym wykorzystano nowo opracowane, powlekane aluminium membrany LCP (polimer ciekłokrystaliczny) oraz zewnętrzny obwód magnetyczny. Pozwoliło to na uzyskanie pasma przenoszenia do 100kHz. Dzięki umiejscowieniu tego przetwornika dokładnie w osi ścieżki dźwięku tony wysokie trafiają wprost do kanału słuchowego użytkownika.
W membranie 12-milimetrowego przetwornika akustycznego użyto kopułki ze stopu aluminium. Brzeg kopułki wykonano w powlekanego aluminium polimeru LCP. Zapewnia to elastyczność niezbędną do optymalnej reprodukcji basu oraz duże straty wewnętrzne.
Przetwornik armaturowy służy do reprodukcji pełnozakresowego dźwięku. Ma on membranę wykonaną ze stopu magnezu i nowo opracowaną cewką drgającą z posrebrzanej miedzi, a także pozłacane złącza.

Zastosowaną konstrukcję firma nazywa Refined-phase, co ma gwarantować precyzyjną kontrolę akustyki słuchawek. Wewnętrzna obudowa ze stopu magnezu tworzy optymalną ścieżkę dźwięku dla wszystkich trzech przetworników. Jak podaje producent dźwięki z poszczególnych przetworników doskonale łączą się w tej ścieżce, co zapewnia idealną charakterystykę fazową. Poza tym stop magnezu odznacza się sztywnością i dużymi stratami wewnętrznymi, co minimalizuje niepożądane wibracje. Zadbano też o regulację przepływu powietrza z tyłu przetworników akustycznych. Kontrolę nad ruchem powietrza uzyskano dzięki połączeniu fonowodu z komorą akustyczną za przetwornikiem.

W zwrotnicy słuchawek IER-Z1R wykorzystano opracowany przez Sony kondensator foliowy klasy audio. Jego powstanie poprzedziły liczne testy odsłuchowe. Aby zminimalizować straty w ścieżce sygnału, użyto specjalnego lutu Sony przeznaczonego do produktów audio.

Obudowa zewnętrzna została ukształtowana w trosce o wygodę. Jest wykonana z trwałego, twardego i odpornego na korozję stopu cyrkonu obudowa i ma dekoracyjny wzór. Wstępnie uformowane są zaczepy na uszy. Do wyboru jest 13 odmian wkładek dousznych (6 triple comfort i 7 hybrydowych).

Zastosowano symetryczne złącze audio, do którego można podłączyć dostarczany w komplecie, 5-stykowy przewód symetryczny 4,4 mm. Przewód ma żyły z posrebrzanej miedzi beztlenowej OFC. Aby zapewnić niezakłócony przepływ sygnału, w szerszym zakresie wykorzystano złocenia na wtyku i w gnieździe. Oplot z naturalnego jedwabiu tłumi odgłosy dotykania, a ponadto pełni rolę izolacyjną i tłumiącą wibracje. Wykorzystanie skrętek dwużyłowych ogranicza z kolei straty w transmisji sygnału. Na niektórych rynkach w ofercie jest również przewód opracowany wspólnie z firmą KIMBER KABLE.

Drugi zaprezentowany model w linii Signature Series to odtwarzacz plików DMP-Z1. Ma on wbudowane 256GB wewnętrznej pamięci i dwa gniazda na karty microSD. Do połączenia z komputerem służy gniazdo USB Typ C. Jest też wbudowany odbiornik Bluetooth. Do dyspozycji są dwa wyjścia słuchawkowe, niesymetryczne 3,5mm oraz symetryczne 4,4mm.

DMP-Z1 odtwarza pliki MP3, WMA, AAC, HE-AAC, Apple Lossless, AIFF, FLAC. Obsługiwane są pliki z zapisem DSD (.dsf, .dff) oraz kodowanie MQA. W przypadku PCM możliwe jest odtwarzanie plików do 32bitów/384kHz, a w przypadku DSD sygnały do 11,2 MHz. Sygnały DSD odtwarzane są w formie natywnej.

W DMP-Z1 zastosowano dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Asahi Kasei Microdevices AK4497EQ. Wzmacniacz analogowy bazuje na układzie TI TPA6120A2. Pokrętło regulatora głośności jest powlekane miedzią a następnie złocone. Umożliwia ono niezależne doprowadzenie i regulację czterech torów (L+ / L- / R+ / R-). Wyjście słuchawkowe ma moc około 1500mW (przy 16Ω).

Źródłem energii w odtwarzaczu DMP-Z1 jest pięć ogniw akumulatorowych. Taka konfiguracja umożliwia niezależne zasilanie układów cyfrowych i analogowych. Osobne ogniwo analogowe z prostym układem zasilającym dostarcza energię do wzmacniacza słuchawkowego. Użytkownik może łatwo wybrać żądane źródło zasilania odtwarzacza: zasilacz sieciowy lub akumulator. Wystarczy w tym celu dotknąć odpowiedniego przycisku na dotykowym panelu sterowania.

Podstawa montażowa ma kształt litery H i jest wykonana z aluminium . Odznacza się ona dużą sztywnością konstrukcji i minimalizuje wibracje. Poza tym podstawa montażowa fizycznie izoluje płytkę wzmacniacza od głównej płytki drukowanej, dodatkowo ograniczając zakłócenia. Taki sposób izolacji blokuje zakłócenia i daje możliwość podłączenia obu płytek do masy, której funkcję pełni podstawa montażowa. Front wykonano z polerowanego aluminium, aluminiowe są też przyciski sterowania, a pokrętło regulacji głośności jest pozłacane.

Dostępne są specjalizowane funkcje przetwarzania sygnału audio. Zaimplementowano remastering DSD, co pozwala przekształcać sygnały źródłowe PCM na format DSD 5,6 MHz. System ten można w prosty sposób włączyć lub wyłączyć w menu. Nowością jest funkcja procesora płyt winylowych, rekonstruująca zjawiska akustyczne powstające przy słuchaniu takich płyt.

W odtwarzaczu DMP-Z1 wykorzystano także zmodernizowaną technologię DSEE HX™ z udoskonalonymi algorytmami, lepiej rekonstruującymi wysokie częstotliwości. Technologia samouczenia opartego na sztucznej inteligencji uwalnia użytkownika od wybierania odpowiedniego rodzaju korekty - dzięki prowadzonej w czasie rzeczywistym analizie danych dzieje się to automatycznie.

[zdjęcie słuchawek Sony IER-Z1R]
[zdjęcie odtwarzacza Sony DMP-Z1]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl