SMSL - przetwornik cyfrowo-analogowy D1 VMV na rynek audiofilski (9.10.2018)
Marka SMSL kojarzy się z produktami w przystępnych cenach adresowanymi na tak zwany rynek konsumencki, ale teraz chiński producent opracował droższe modele dla bardziej wymagających audiofilów. Nowy przetwornik cyfrowo-analogowy D1 VMV kosztuje w Polsce 6.699 złotych (dystrybucja MIP). Producent podkreśla, że oprócz wysokiej jakości podzespołów sama konstrukcja i brzmienie też są szczegółowo dopracowane.
D1 ma cztery wejścia cyfrowe: koncentryczne, optyczne, XLR AES/EBU oraz USB typ B. Na wejściu USB obsługiwana jest transmisja asynchroniczna. Wspierane systemy operacyjne to Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, MacOS 10.6 lub nowszy oraz Linux. Możliwa jest obsługa OTG. Wyjścia analogowe są w dwóch postaciach, niesymetrycznego RCA i symetrycznego XLR.
Do konwersji zastosowano wysoko cenione przetworniki ESS Sabre 9038Pro - po jednym dla każdego kanału. Układy te wykorzystują drugą generację technologii HyperStream ESS. W D1 aplikacja tych przetworników dała zakres dynamiki aż 131dB. Wysokowydajny procesor DSP w układach ES9038Pro umożliwia implementację różnych filtrów cyfrowych, tu dostępnych jest ich 7. Ponieważ DSP jest programowalne, możliwe było zastosowanie w D1 zgłoszonej do opatentowania technologii kształtowania brzmienia. Technologia ta ma na celu dostosowanie zawartości harmonicznych w brzmieniu do reszty systemu audio, ale nie działa ona jak korektor, nie modyfikuje pasma przenoszenia ani ogólnej charakterystyki. D1 posiada w sumie 10 trybów brzmienia. W trybie standardowym sygnał po prostu nie jest przetwarzany. Natomiast każdy z trzech trybów Bogaty, Krystaliczny czy Lampowy ma trzy poziomy nasycenia.
Układ zegarowy D1 składa się z 3 ultra niskoszumowych oscylatorów kwarcowych oraz układu logicznego CPLD amerykańskiej firmy ALTERA. Prędkość tego układu osiąga 300 MHz, co wraz z algorytmami zegara sprawia, że jitter całego układu zegarowego wynosi zaledwie 5 ps.
Interfejs USB w D1 wykorzystuje układ XMOS drugiej generacji. Jest to jednocześnie jeden z niewielu interfejsów, jakie pozwalają na stabilną transmisję sygnałów PCM aż do formatu 32bit/768Khz. Obsługuje on także wszystkie obecne standardy DSD, od DSD64, aż po DSD512 włącznie. Niektóre odtwarzacze (przykładowo Audirvana) posiadają wbudowane wysokiej klasy resamplery, a D1 będzie w stanie przyjąć sygnał z częstotliwością próbkowania sięgającą 768kHz.
Zasilacz został umieszczony w osobnej obudowie, połączonej z resztą urządzenia poprzez wspólną, aluminiową podstawę. Uzyskano bardzo dobre odseparowanie zasilacza od części analogowej i cyfrowej urządzenia. Zapewniono niski poziom szumów i niski poziom interferencji magnetycznych pomiędzy zasilaczem a układami samego przetwornika. A przy tym zachowno poręczną formę urządzenia, gdzie dwie obudowy są połączone podstawą w jedną całość.
Zasilacz jest stabilizowany i został specjalnie zaprojektowany przez SMSL. Podobnie jak u innych producentów wysokiej jakości sprzętu audio jest on zbudowany na elementach dyskretnych. Oryginalny układ jest co prawda większy od typowo stosowanych ale zapewnia niski poziom tętnień, niską rezystancję wewnętrzną i szybkką odpowiedź na pojawiające się zapotrzebowanie mocy. Oprócz tego zastosowano też dedykowane stabilizatory zasilania ES9311, które zostały specjalnie zaprojektowane przez firmę ESS dla ES9038Pro do obsługi części analogowej. Stabilizatory te posiadają tętnienia wyjściowe poniżej 1µV rms w całym paśmie audio.
W urządzeniu zastosowano wiele komponentów najwyższej klasy. Niskoszumny transformator zasilający pochodzi z brytyjskiej firmy Noratel, charakteryzuje się niskim poziomem szumów i wibracji, a także także większą sprawnością w porównaniu do typowych transformatorów. Zastosowano złącza XLR szwajcarskiej firmy Neutrik i specjalnie wykonane dla firmy S.M.S.L pozłacane gniazda RCA. Wśród podzespołów elektronicznych są kondensatory firmy Panasonic z serii ECHU oraz precyzyjne, niskoszumne rezystory MELF firmy Vishay.
Niewielkich rozmiarów pilot zdalnego sterowania jest wykonany z aluminium obrabianego na CNC. W zestawie załączany jest także kabel USB, kabel zasilający, certyfikat QC i instrukcja obsługi.
Dane techniczne SMSL D1:
- Wejścia (cyfrowe) .... optyczne, koncentryczne RCA, XLR AES/EBU, USB (asynchroniczne, wsparcie OTG)
- Wyjścia (analogowe) .... RCA, XLR
- Wspierane systemy operacyjne .... Windows 7 / 8 / 8.1 / 10, MacOS 10.6 lub nowszy, Linux
- Obsługiwane rozdzielczości - USB ..... 1 / 16 / 24 / 32 bity
- Częstotliwości próbkowania USB - DSD .... 2.8224 / 5.6448 / 11.2896 / 22.5792 kHz
- Częstotliwości próbkowania USB - PCM .... 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 / 352.8 / 384 / 705.6 / 768 kHz
- Częstotliwości próbkowania wejścia koncentrycznego .... 44.1 / 48 / 88.2 / 96 / 176.4 / 192 kHz
- Zniekształcenia THD+N .... 0,0002%
- Zakres dynamiki .... 131dB
- Stosunek sygnał/szum .... 122dB
- Napięcie wyjściowe XLR .... 4,6 Vrms
- Napięcie wyjściowe RCA .... 2,2 Vrms
- Pobór mocy .... 10W (tryb czuwania 1,8W)
- Wymiary SWG .... 265 * 50 * 215 mm
- Masa .... 5kg
[zdjęcie przetwornika CA SMSL D1 VMV]
[zdjęcie przetwornika CA SMSL D1 VMV - tylna ścianka]