GIGAWATT - kondycjoner Powerprime (18.04.2019)
Do sprzedaży przygotowywane są pierwsze kondycjonery GigaWatt Powerprime. Ten nowy model zastępuje w ofercie kondycjoner PC-1. Powerprime wyznacza trendy dla przyszłych koncepcji projektowych firmy i otwiera serię urządzeń, które sukcesywnie pojawiać się będą w ofercie GigaWatt. Cena za podstawową wersję Powerprime z kablem zasilającym LC-1 EVO wynosi 2.220 EUR.
Powerprime zapewnia skuteczną ochronę przeciwprzepięciową, dostarczając jednocześnie czystej, odpowiednio przefiltrowanej energii do podłączonych urządzeń.
Powerprime ma nowe, sztywne, stalowo-aluminiowe chassis o modułowej budowie. Pozwala ono na montaż gniazd w różnych standardach. Obudowa spoczywa na antywibracyjnych nóżkach, które izolują urządzenie od wibracji z podłoża. Panel frontowy kondycjonera, o nowym wzornictwie, wykonany jest z grubego płata aluminium lotniczego, którego powierzchnia po precyzyjnym wyfrezowaniu jest anodowana w dwóch wariantach kolorystycznych - czarnym lub srebrnym.
W centralnej części frontu umieszczony jest wskaźnik włączenia filtra. Kondycjoner wyposażony jest także w układ sygnalizujący nieprawidłowe podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Jego zadziałanie wskazuje umieszczona z tyłu czerwona dioda LED, informująca o niewłaściwej polaryzacji zasilania, lub wadliwie podłączonym uziemieniu, czy jego braku.
Kondycjoner ma sześć gniazd sieciowych GigaWatt G-040, których mosiężne styki gniazd zostały fabrycznie poddane procesowi srebrzenia technicznego bez udziału metali pośrednich takich jak warstwa miedzi czy niklu, które mogłyby wprowadzać niekorzystną rezystancję szeregową i spadek napięcia. Powiększona powierzchnia styków oraz gruba warstwa srebra gwarantuje pewny kontakt z bolcami wtyków. Gniazda zostały dodatkowo poddane modyfikacji kriogenicznej oraz procesowi demagnetyzowania.
Powerprime bazuje na nowej architekturze gałęzi filtrującej typu RLC. Urządzenie nie posiada tradycyjnych elementów zabezpieczających, takich jak bezpieczniki topikowe czy termiczne. Według Gigawatta takie elementy dławią swobodny przepływ prądu do chronionych obwodów wywierają negatywny wpływ na brzmienie.
Ochronę przeciwprzepięciową zapewnia zintegrowany z filtrem blok ochronny w którym znajdują się iskierniki plazmowe oraz nowej generacji warystory UltraMOV. Współdziałając z prawidłowo wykonaną, współczesną instalacją elektryczną elementy te dają kompleksową ochronę przed przepięciami i przetężeniami.
Tłumienie zakłóceń zapewnia układ filtrujący który zbudowano m.in w oparciu o kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Premium oraz rdzenie filtrujące typu IP (Iron Powder). Układ filtra uruchamiany jest poprzez wewnętrzny przekaźnik typu High In-rush ze srebrnymi stykami o dużej powierzchni i zdolności przełączeniowej 4000VA.
Wszystkie elementy elektroniczne filtra montowane są srebrnym lutowiem na płytkach drukowanych (PCB) z szerokimi ścieżkami przewodzącymi z miedzi o całkowitej grubości warstw przewodzących 70 mikrometrów. Krótkie połączenia i bardzo duży przekrój poprzeczny ścieżek redukują rezystancję przejścia i podwyższają obciążalność prądową całego filtra.
W urządzeniu zastosowano układ buforujący z baterią kompensacyjną GigaWatt Audio Grade, który zwiększa wydajność prądową przy obciążeniach nieliniowych jakie stanowią np. wzmacniacze mocy oraz niweluje różnice między mocą na wejściu i wyjściu kondycjonera. Daje to lepsze możliwości impulsowe, niespotykane w podobnych kondycjonerach pasywnych i nieosiągalne dla kondycjonerów aktywnych.
Okablowanie wewnętrzne poprowadzone jest firmowymi przewodami GigaWatt Powerlink z miedzi OHFC o przekroju 4mm2. Układ połączeń w topologii gwiazdy doprowadza prąd do gniazd wyjściowych poprzez system dystrybucji prądu oparty na masywnych szynach rozdzielczych trzeciej generacji, wykonanych z polerowanych sztab z wysoko-przewodzącej miedzi (OHFC 10100 o czystości 99,995%). Duży przekrój poprzeczny każdej z szyn (30mm2), wysoka przewodność okablowania oraz topologia połączeń w gwiazdę gwarantuje równomierny i stabilny rozkład mocy na każdym gnieździe wyjściowym - niezależnie od obciążenia pozostałych wyjść kondycjonera.
Do podstwowej wersji można dodać wyposażenie opcjonalne. Pierwsza z tych możliwości to blokada składowej stałej (DC Offset Blocker). Składowa stała ma negatywny wpływ na pracę wszelkich urządzeń wykorzystujących transformatory. Powodując podmagnesowanie ich rdzeni, prowadzi do zwiększonej głośności pracy transformatorów i zmniejszenia sprawności zasilaczy.
Kolejna opcja to nóżki Rolling-Ball Isolation System. Jest to system antywibracyjny składający się z dwóch części (zewnętrznej i wewnętrznej) wykonanych z litego aluminium, pomiędzy którymi znajdują się dwie bieżnie z kulkami. Zadaniem układu jest zminimalizowanie ilości punktów styku nóżki, a potem obudowy kondycjonera z podłożem. Dodatkowym elementem izolacyjnym, na którym spoczywa cała konstrukcja, jest firmowy elastomer o grubości 5mm.
Można też zamiast standardowego przewodu zasilającego LC-1 EVO o długości 1.5 m zastosować droższy kabel sieciowy LC-2 EVO lub LC-3 EVO, co jest zalecane przez producenta.
Dane techniczne kondycjonera GigaWatt Powerprime:
- Dostępne gniazda wyjściowe ... EU (Schuko), US (Nema 5-20R), AU (AS/NZS 3112)
- Napięcie zasilania .... 220-240 VAC 50/60 Hz lub 110-120 VAC 50/60 Hz
- Maksymalne obciążenie ... 3.680 W
- Prąd maksymalny (ciągły) ... 16 A
- Pochłaniany udar prądowy ... 22.000 A
- Wymiary SWG ... 440 * 310 * 95 mm
- Masa brutto .... 9,5 kg
[zdjęcie kondycjonera GigaWatt Powerprime]
[zdjęcie kondycjonera GigaWatt Powerprime - tylna ścianka]