SONUS FABER - nowa seria kolumn Olympica Nova (11.09.2019)
Odbywająca się w tym miesiącu w Denver (Kolorado, USA) 16-ta edycja wystawy Rocky Mountain International Audio Fest została wybrana jako miejsce premiery nowej serii kolumn Sonus faber Olympica Nova. Polską dystrybucję marki Sonus faber prowadzi Horn Distribution.
Seria Olympica Nova to kolejny etap trwającej już 12 miesięcy aktualizacji portfolio Sonus faber. Dotychczasowe zmiany objęły kolekcje Sonetto i Palladio, nową linię subwooferów Gravis, Electa Amator III i Minima Amator II.
Olympica Nova wnosi szereg zmian w stosunku do oryginalnej linii Olympica. Zastosowano wiele nowych rozwiązań technologicznych, w tym nowe przetworniki i zwrotnice. Zmieniono strukturę obudów i ich wewnętrznego strojenia, a także wygląd zewnętrzny. Seria Olympica Nova liczy siedem modeli: trzy podłogowe, jeden podstawkowy, dwa centralne i jeden naścienny. Model naścienny, najmocniejsza kolumna podłogowa oraz większy głośnik centralny to nowe pozycje w serii.
Obudowy mają asymetryczny kształt, ścianki są zakrzywione zbiegając się łukowo ku tyłowi. Brak płaskich i równoległych ścian redukuje powstawanie fal stojących. Ściany obudów są wykonane z ośmiu warstw giętego drewna, co zapewnia im wysoką sztywność. Wewnątrz obudów zastosowano starannie umieszczone użebrowanie stanowiące wzmocnienie mechaniczne redukujące wibracje i rekompensujące siły powstające podczas pracy przetworników. Stosowany poprzednio górny panel obity skórą ustąpił miejsca panelowi z drewna orzecha lub wenge osadzonego na aluminiowym odlewie. Ściany przednie zostały wykonane z ręcznie wykończonego naturalnego drewna.
Kanały systemu wentylacji pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, lecz również zostały w pełni zintegrowane z obudową, w celu poprawy szybkości i przejrzystości dźwięku. Zewnętrzna część systemu Stealth Ultraflex, technologii portu o bardzo niskiej turbulencji, jest wykonana z wytłaczanego aluminium i została odziedziczona z modeli Sonus Faber Homage Tradition. Inspirowany falami morskimi system ułatwia przepływ powietrza przez kanał, kontrolując jego prędkość i redukując turbulencje powodujące zniekształcenia dźwięku.
Całkowicie przeprojektowane cokoły (płyty dolne i podstawki) wykonano z litych aluminiowych profili połączonych ze stalowymi kolcami. Wokół niektórych głośników zastosowano też naturalną skórę, która jest nakładana ręcznie w zakładzie produkcyjnym marki w mieście Vicenza.
Głośnik wysokotonowy wykorzystuje technologię membrany DAD (Damped Apex Dome) z jedwabną kopułką o średnicy 28 mm i układem magnetycznym, który bazuje na konstrukcji Neodymium Cap Design. Łuk ochronny i pierścień systemu DAD zostały przeprojektowane i wytworzone z litego kawałka odlewu aluminiowego.
Przetworniki średniotonowe oraz średnio-niskotonowe wywodzą się ze zmodernizowanej konstrukcji wykorzystywanej w kolekcji Homage Tradition. Membrany powstają z suszonej na powietrzu, nieprasowanej mieszanki pulpy celulozowej i innych naturalnych włókien Kapok, Kenaf nadających membranie lekko chropowatą powierzchnię o różnej gęstości, co zmniejsza rezonans. Odlewany aluminiowy kosz został zaprojektowany, aby zapewnić maksymalną sztywność i optymalny przepływ powietrza. Cewka została wykonana z CCAW (Copper Clad Aluminium Winding - drut aluminiowy pokryty miedzią). Korektor fazy wykonano z aluminium z miedzianym pierścieniem, co pomaga wyeliminować zniekształcenia intermodulacyjne.
Głośnik niskotonowy wyposażony został w membranę kanapkową, w której dwa arkusze pulpy celulozowej otaczają zaawansowaną technologicznie piankę syntaktyczną. Uzyskano w ten sposób niską masę i wysoka sztywność, a jak podają materiały producenta zagwarantowano też zgodność z przetwornikami średniowysokotonowymi.
W zwrotnicy zastosowano technologię Paracross Topology, dzięki czemu jest ona mniej wrażliwa na zakłócenia o częstotliwościach radiowych, co poprawia odpowiedź impulsową i obniża poziom szumu. Topologia filtrowania całej linii zawiera nowe kondensatory Clarity Cap, dostrojone specjalnie dla Sonus faber.