LYRA - Etna Lambda, zaawansowana wkładka gramofonowa typu MC (16.07.2020)
Na nasz rynek weszła wkładka gramofonowa Etna Lambda marki Lyra. Jest to niskoimpedancyjna wkładka typu MC o średniej masie i średniej podatności. Jej cena wynosi 28.800 złotych (dystrybucja HiFi Club).
Wkładki marki Lyra to owoc współpracy trzech osób. Amerykanin Jonathan Carr jest projektantem. Japończyk Yoshinori Mishima jest odpowiedzialny za produkcję. Wkładki powstają w 100% w Japonii, w zgodzie najlepszymi tradycjami lokalnego rzemiosła. Norweg Stig Bjorge zajmuje się stroną biznesową. Zespół ten pracuje w Tokio nad ciągłym rozwojem wkładek Lyra.
Korpus wkładki wykonano jako połączenie różnych elementów o skomplikowanych kształtach i wykonanych z różnych materiałów. Rdzeń wykonano z obrabianego tytanu. Nierównoległe powierzchnie tego elementu redukują wewnętrzne odbicia. Rdzeń jest łączony z asymetrycznym, wykonanym z anodowanego na czarno duraluminium zewnętrznym korpusem. Rdzeń i korpus są wspomagane przez służące kontroli rezonansów pręty z brązu i stali nierdzewnej. Elementy są ciśnieniowo spasowane i tworzą wstępnie naprężoną, zwartą, pozbawioną pustych przestrzeni strukturę. Taka konstrukcja zmniejsza rezonansową sygnaturę poszczególnych materiałów co ma zapewnić bardziej naturalne brzmienie, a wysoka sztywność ma poprawiać transjenty, dynamikę i rozdzielczość.
Etna Lambda wykorzystuje podwójny układ magnetyczny bez jarzma, powlekany diamentami wspornik z rodowego pręta, a także zaprojektowaną przez Lyrę igłę contact-line z litego diamentu (nude diamond) o zmiennym promieniu. Unikalnym rozwiązaniem marki Lyra jest montaż wspornika bezpośrednio do korpusu wkładki co tworzy sztywne, pozbawione nieciągłości połączenie pomiędzy układem wspornika i główką ramienia. To rozwiązanie pomaga skierować energię drgań do główki ramienia, gdzie jest ona rozpraszana w większej masie ramienia i plinty gramofonu.
Wysokoefektywne cewki sygnałowe mają kształt litery X, co daje większą niezależność i ściślejsze dopasowanie kanałów, lepsze śledzenie, lepszą separację i mniejsze zniekształcenia wynikające z przesłuchów niż w przypadku ksztłtu kwadratowego. W odróżnieniu od innych wkładek z cewkami X, Etna Lambda ma też dobrą sprawność. Uzyskano to dzięki programowi badawczemu, w którym powstał rdzeń X o szczególnym kształcie i wymiarach.
Znana już wcześniej technologia Lyra New Angle wstępnie odchyla cewki sygnałowe aby zgrały się one idealnie z przednimi i tylnymi magnesami dopiero w trakcie odtwarzania płyty, po przyłożeniu siły nacisku. W tym przypadku zastosowano udoskonaloną technologię nazwaną Lambda. W układzie zawieszenia i tłumienia zastosowano płaskie dyski elastomerowe (dla tłumienia) i dodatkową, podtrzymującą poduszkę służącą jako element wstępnie obciążający wspornik. Ten podział funkcji pozwala na stosowanie bardziej wyspecjalizowanych materiałów lepiej dopasowanych do swoich zadań. Lambda zachowuje zalety New Angle (kąty cewek i magnesów zgrywają się kiedy wkładka znajdzie się w pozycji do odtwarzania), ale poprawiona jest stabilność i osiągi brzmieniowe.
Zalecenia dotyczące parametrów wejścia gramofonowego MC podaje instrukcja obsługi. W przypadku zastosowania transformatora dopasowującego zalecany jest model zaprojektowany dla impedancji wkładki 3-6 omów. Do montażu Etny polecane są ramiona o średniej lub średnio-wysokiej masie, czyli większość ramion dostępnych na rynku.
Standardowy model wkładki Etna ma dwuwarstwowe cewki z miedzi wysokiej czystości 6N, chemicznie oczyszczany karkas żelazny o wysokiej czystości w kształcie krzyża. Impedancja własna wynosi 4,2 oma, indukcyjność 11µH.
Oprócz wersji standardowej są jeszcze dwie droższe wersje, Etna SL z cewkami jednowarstwowymi, a także wersja Etna Mono. Cena tych wersji została ustalona na 31.800 zł.
Dane techniczne Lyra Etna Lambda:
- Napięcie wyjściowe ... 0.56 mV@5 cm/sek., od zera do szczytu, 45 stopni (płyta testowa CBS, inne płyty testowe mogą zmienić wyniki)
- Zakres częstotliwości ... 10Hz-50kHz
- Separacja kanałów ... powyżej 30dB dla 1kHz
- Podatność ... około 12*10 cm/dyn dla 100 Hz
- Śruby montujące wkładkę ... 2.6 mm, skok 0.45, standard JIS
- Masa wkładki (bez osłony igły) ... 9.2g
- Odległość od otworów montażowych do końcówki igły ... 9.5 mm
- Zalecana siła nacisku ... 1.62 - 1.72g