Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SONNET DIGITAL AUDIO - holenderska elektronika w dystrybucji MIP (13.11.2021)

Firma MIP wprowadziła na rynek holendersą elektronikę marki Sonnet. Oferta obejmuje trzy urządzenia, przetwornik cyfrowo-analogowy Morpheus MkII, transport cyfrowy Hermes i wzmacniacz mocy Kratos.

Morpheus MkII (cena 16.299 złotych) wykorzystuje do konwersji cyfrowo-analogowej technologię drabinki rezystorowej R2R. Jest to w pełni zrównoważony przetwornik CA typu non-oversampling. Zastosowano dwa moduły SDA-2 na kanał w trybie różnicowym.

Morpheus ma na wyposażeniu regulację głośności i może spełnić rolę cyfrowego przedwzmacniacza. Aby poprawić kompatybilność ze wzmacniaczami o czułych wejściach w wersji MkII można przy pomocy ustawień zworek obniżyć poziom wyjściowy o 10dB.

Opcjonalnie dostępne są dodatkowe moduły. Jeden służy do obsługi plików MQA, a drugi zawiera wejście I2S. Połączenie I2S z transportem cyfrowym Hermes umożliwia doskonałą współpracę obu urządzeń. W zestawie załączany jest aluminiowy pilot zdalnego sterowania posiadający sześć przycisków.

Dane techniczne Sonnet Morpheus MkII:

Hermes Digital Bridge (cena 5.580 złotych) to transport cyfrowy z systemem Linux. Odbiór sygnału następuje przez wejście sieciowe LAN. Fabrycznie Hermes jest dostarczany jako certyfikowany punkt końcowy platformy Roon i będzie szukał działającego serwera Roon w tej samej sieci lokalnej. Zastosowana architektura pozwala też obsługiwać inne platformy, jak DietPi, PiCorePlayer, czy też Volumio. Można pobrać specjalne wersje zarówno Volumio jak i Audirvany dedykowane właśnie dla Hermesa. W konsekwencji otwiera to dostęp do platform takich, jak Qubuz, czy Logitech Media Player, a także odtwarzać muzykę za pomocą protokołu UPnP.

Producent postawił na otwartą platformę. Korzystając z Hermesa, użytkownik może wymienić zainstalowaną kartę SD i w ten sposób otworzyć drogę do alternatywnych rozwiązań jak chociażby Qubuz. Można dodać radio internetowe i odtwarzać je w każdym miejscu domu. Można też zainstalować Logitech Media Server. Zmiany ograniczające się do samego oprogramowania nie powodują utraty gwarancji.

Hermes dostarczany jest z wyjściem I2S, które działa korzystając z koncepcji dopasowania impedancji. Umożliwia to zastosowanie standardowego kabla UTP o długościach nawet 30 metrów. Interfejs I2S nie jest ustandaryzowany. Tu został zoptymalizowany do użycia z innymi urządzeniami Sonnet Digital Audio, ale powinien działać z większością innych urządzeń. Dostępne są także standardowe wyjścia AES/EBU, koncentryczne z izolacją galwaniczną (75Ω, do 192kHz) oraz optyczne Toslink (do 96kHz).

Platforma sprzętowa umożliwia strumieniowanie cyfrowego audio w formatach o wysokiej gęstości z urządzeń typu NAS, czy sieciowych serwisów strumieniujących takich, jak Tidal poprzez platformę Roon dostarczając sygnał typu bit-perfect do przetwornika.

Dane techniczne Sonnet Hermes:

Kratos (cena 27.000 złotych za parę) to monofoniczna końcówka mocy. Jak możemy przeczytać w materiałach producenta Kratos korzysta z inspiracji konstrukcjami hybrydowymi z lampowym stopniem wejściowym. Dlatego zastosowano w sekcji wejściowej specjalne, wysokonapięciowe tranzystory FET, co daje podobne wyniki pomiarowe jak przy zastosowaniu tiód. Wymaga to wysokiego napięcia pracy, ale zapewnia dobrą liniowość. Taki układ bezpośrednio steruje stopniem wyjściowym opartym o tranzystory MosFET pracujące w klasie AB. Zastosowano płytkie sprzężenie zwrotne. We wzmacniaczu zastosowano osobne układy do zasilania wysokim napięciem stopni wejściowych, a drugi zasilacz o mocy ponad 400W przeznaczony jest dla stopnia końcowego.

Kratos ma na wyposażeniu układy zabezpieczające (nadmierny prąd, napięcie stałe, przegrzanie). Wzmacniacz może być obsługiwany manualnie, może być włączany sygnałem z konwertera Morpheus, a może też pracować w trybie wykrywania sygnału na wejściu.

Dane techniczne Sonnet Kratos:

[zdjęcie przetwornika CA Sonnet Morpheus MkII]
[zdjęcie przetwornika CA Sonnet Morpheus MkII - tylna ścianka]
[zdjęcie transportu cyfrowego Sonnet Hermes]
[zdjęcie wzmacniacza mocy Sonnet Kratos]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl