Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

NAGRA - rocznicowy gramofon Reference Anniversary (29.11.2021)

Kilka miesięcy pojawiła się zapowiedź gramofonu Nagra HD Turntable, przygotowywanego dla uświetnienia 70-tej rocznicy prezentacji NAGRA I, pierwszego magnetofonu Stefana Kudelskiego. Teraz gramofon ten wchodzi na rynek, ale pod nazwą Reference Anniversary.

Gramofon jest oferowany w limitowanej serii 70 egzemplarzy, każdy egzemplarz z indywidualnym numerem na grawerowanej plakietce. Wraz z gramofonem producent zapewnia instalację i ustawienie w domu klienta przez firmowych specjalistów, zaproszenie na wycieczkę po fabryce Nagry, a także specjalne akcesoria. Zalecana cena na rynku amerykańskim wynosi 175,000 dolarów.

W Reference Anniversary zastosowano napęd paskowy z dwoma silnikami. Jest on inspirowany rozwiązaniem z klasycznego magnetofonu szpulowego Nagra IV-S. Bezszczotkowe silniki prądu stałego są produkowane w Szwajcarii. Ponieważ dostawca pasków stosowanych w Nagra IV-S zaprzestał działalności przeprowadzono badania składu chemicznego oryginalnych pasków i wiernie odtworzono ten element.

Zaimplementowano funkcję regulacji wysokości dźwięku (zmiany prędkości obrotowej). Do kalibracji prędkości opracowano własną technologię. Pływające chassis jest monitorowane przez akcelerometr. Kalibracja prędkości następuje dopiero gdy chassis jest stabilne i się nie porusza. Następnie w 20-sekundowym cyklu prędkość jest kalibrowana i porównywana z precyzyjnym wzorcem kwarcowym. W trakcie odsłuchu nie jest sotosowana żadna aktywna regulacja prędkości.

Po gruntownych badaniach na materiał talerza wybrano opracowany dla przemysłu kosmicznego i produkowany przez francuską firmę stop Exium AM (stop manganu i miedzi z domieszkami) co daje połączenie wysokiej gęstości i dobrego tłumienia rezonansów. Masa talerza wynosi 6,5kg. Konstrukcja talerza pozwoliła na zastosowanie antystatycznej, przeźroczystej powierzchni z metakrylanu, dzięki czemu system napędowy gramofonu jest widoczny. Cały system posadowienia i ułożyskowania talerza jest wykonany z wysoka precyzją, z wykorzystaniem aluminium, fenoplastu, mosiądzu, utwardzonej stali i brązu, a kulki węglika w łożysku zostały wypolerowane z najwyższą osiągalną jakością. Docisk płyty też powstał po przeprowadzeniu badań i odsłuchów. Ostatecznie element ten jest wykonany z miedzi.

Zadbano o antyrezonansową konstrukcję głównych elementów. Chassis i sub-chassis wykonano z aluminium i fenoplastów. Kanapkowa konstrukcja aluminum/fenoplast/aluminum zapewnia wysoką sztywność i niskie rezonanse. Pływające zawieszenie znajduje się w masywnych, narożnych kolumnach. Zastosowano zarówno sprężyny jak i płyn o wysokiej lepkości. System zawieszenia daje możliwość ruchu w trzech wymiarach. System chroni przed wibracjami i rezonansami, zarówno własnymi, pochodzącymi z pomieszczenia, jak i docierającymi drogą powietrzną. Dla zapewnienia stabilności płaszczyzna funkcjonowania zawieszenia jest zgrana z płaszczyzną odtwarzanej płyty - stąd właśnie wynika znaczna wysokość kolumn. W ramach testów wykorzystywano głośno grające kolumny o nisko rozciągniętym basie ustawione centymetry od gramofonu i nie odnotowano transmisji wibracji do wkładki. Rezonans własny pływającego chassis wynosi poniżej 3Hz. Gramofon można łatwo wypoziomować przy pomocy gwintowanych stóp.

Zasilacz Reference Anniversary wykorzystuje doświadczenia zdobyte przy projektowaniu zasilaczy HD PREAMP i HD DAC X. Zastosowano superkondensatory, co ma na celu osiągnięcie zalet zasilania bateryjnego bez wad tego rozwiązania. Chociaż zastosowano zewnętrzny zasilacz, to dodatkowo w samym gramofonie znajduje się bateria superkondensatorów do zasilania silników.

Reference Anniversary został zaprojektowany jako kompletny system i zawiera też dopasowane do całości ramię typu unipivot. Podwójna, koncentryczna rura ramienia z włókna węglowego ma warstwę pośredniczącą z drewna. Drewno służy zarówno do nadania kształtu jak też eliminuje wibracje. Uzyskano zarówno wysoką sztywność jak i wytłumienie rezonansów. Ramię to pojedynczy element o długości 10,5 cala i nie ma osobnej główki. Łożysko ramienia wykonano z utwardzonej stali. Zastosowano też silikonowe tłumienie.

Do antiskatingu zastosowano samodzielnie opracowany układ magnetyczny, firma zamierza opatentować to rozwiązanie. Wewnętrzne okablowanie ramienia wykorzystuje monokrystaliczne srebro. Możliwa jest regulacja VTA w locie, a zakres regulacji wynosi 10mm. Ramię ma też rozwiązanie konstrukcyjne ułatwiające regulację azymutu wkładki.

Wymiary Reference Anniversary (SG) to 661 * 451 mm. Masa gramofonu jest równa około 80 kg.

[zdjęcie gramofonu Nagra Reference Anniversary]
[zdjęcie gramofonu Nagra Reference Anniversary - z góry]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl