CANOR - słowacki sprzęt w dystrybucji Rafko (9.09.2022)
Do portfolio firmy Rafko dodana została słowacka marka Canor. Założyciele firmy w kwietniu 1995 roku na wystawie w Brnie (Czechy) zaprezentowali swój wspólny projekt - prototyp wzmacniacza lampowego CANOR TP101 opartego na lampach EL34. Pięć lat później oficjalnie zarejestrowali firmę Edgar Ltd. i od tej pory rozwijali swą obecnośc na rynkach europejskich i azjatyckich. Pod koniec 2007 roku firma Edgar przeszła reorganizację i zmieniła nazwę na Canor, co w łacinie oznacza pieśń, melodię, ton.
Od początku wszystkie wzmacniacze, przedwzmacniacze, odtwarzacze CD, przedwzmacniacze gramofonowe, a także płytki drukowane powstawały i nadal powstają w słowackim Presovie, gdzie blisko polskiej granicy znajduje się fabryka Canor. Jako podwykonawca w systemie OEM (Original Equipment Manufacturer) Canor projektuje i produkuje też elektronikę dla marek austriacko-czeskich, niemieckich czy brytyjskich.
Wiodącą role w sprzęcie firmy Canor mają lampy, ale do oferty wprowadzono też wzmacniacz tranzystorowy. Aktualnie w portfolio Canor znajdziemy:
zintegrowany wzmacniacz lampowy klasy A - AI 1.10
zintegrowany wzmacniacz tranzystorowy - AI 1.20
zintegrowany wzmacniacz hybrydowy (lampy + klasa D) - AI 2.10
odtwarzacze CD - CD 1.10 i CD 2.10
konwerter cyfrowo-analogowy - DAC 2.10
przedwzmacniacze gramofonowe - PH 1.10 i PH 2.10
Wkrótce do oferty dołączą także dwa referencyjne urządzenia: przedwzmacniacz lampowy w klasie A z zerowym sprzężeniem zwrotnym Hyperion P1 oraz wzmacniacz mocy Virtus M1.
We wszystkich urządzeniach Canor stosowana jest autorska technologia CMT (CANOR PCB Milling Technology), czyli sposób frezowania płytki drukowanej, który ma poprawiać osiągi brzminiowe. Technologia CMT pozwala zbliżyć współczynnik strat dielektrycznych płytek drukowanych. Oprócz tego przewaga nad połączeniem przewodami polega na tym, że połączenia w płytkach wykonanych w technologii CMT są krótsze, a dodatkowo zachowna jest pełna powtarzalność.
Wszystkie lampy są dobierane, wygrzewane i kontrolowane na specjalnie opracowanych urządzeniach pomiarowych BT-1, TTM-1 oraz Aladdin. By utrzymać najwyższą jakość dostarczanych produktów, przechodzą one kontrolę na najnowocześniejszym analogowym sprzęcie testowym Audio Precision. Ponadto wszystkie urządzenia po wygrzaniu są poddawane testom odsłuchowym.
[zdjęcie wzmacniacza Canor AI 1.10]
[zdjęcie odtwarzacza CD Canor CD 1.10]