MELODIKA - przewód głośnikowy Brown Sugar BSSC95xx (26.09.2022)
Oferta polskiej marki Melodika została poszerzona o nowy przewód głośnikowy Brown Sugar BSSC95xx. Jest on oparty na topowym modelu serii czyli na kablu BSC2950. Dystrybucję prowadzi Rafko.
Konstrukcja BSSC95xx łączy w sobie sprawdzone koncepcje takie jak Multi-Gauge Core i Spiral Litz, zamknięte w potrójnej nisko pojemnościowej izolacji dielektrycznej z LDPE. W serii Melodika Brown Sugar stosowana jest wysokojakościowa polska miedź OFC klasy 6N (czystośC 99.9999%). Dwa warkocze wzajemnie ze sobą skręconych przewodników eliminują interferencje własne. Indukowany w jednym przewodzie prąd, ma przeciwny kierunek niż w sąsiednim, przez co zakłócenia znoszą się wzajemnie.
Multi-Gauge Core to konstrukcja przewodu z pięcioma różnej grubości przewodnikami do niskich, średnich i wysokich tonów. Rozwiązanie to zastosowano ze względu na efekt naskórkowy, czyli narastającą ze wzrostem częstotliwości tendencją do koncentracji przepływu prądu przy powierzchni przewodnika.
W Brown Sugar BSSC95xx zastosowano splot przewodników o pięciu grubościach:
- Najgrubsza żyła o przekroju 1,3 mm2 - z myślą o najniższym basie np. organów, kontrabasu lub efektach specjalnych w kinie
- Średnio-grubsze żyły o łącznym przekroju 1,3 mm2 - dla pełnego zakresu basu oraz jego kontroli i selektywności
- Średnie żyły o łącznym przekroju 2,1 mm2 - dla nasyconego brzmienia średniego pasma np. gitary, fortepianu, saksofonu
- Średnio-cieńsze żyły o łącznym przekroju 2,1 mm2 - dla wybrzmienia skrzypiec, celesty oraz wokalu
- Najcieńsze żyły o przekroju łącznym 2,70 mm2 - dla czystego i dokładnego przekazu najwyższych częstotliwości
Spiral Litz to konstrukcja, w której każda żyła jest osobno izolowana i skręcona, a żyły zachowują się jak oddzielne przewodniki. W przeciwieństwie do kabli typu linka, elektrony nie przeskakują z nitki na nitkę, lecz płyną przez lite przewodniki. Poza tym efekt naskórkowości jest zmniejszony. Najważniejszą korzyścią z zastosowanej technologii jest równomierność rozkładu prądu w całym przekroju przewodu. Powlekane przewodniki zapobiegają również utlenianiu miedzi.
W kablach BSSC95xx zastosowano nową technologię szczelnego łączenia wtyków z przewodem głośnikowym bez użycia lutowania - Solid Grip Technology. Odpowiednio przygotowany wtyk jest zaciśnięty na przewodzie głośnikowym za pomocą prasy. Pozwala to na szczelne sprasowanie wszystkich żył razem z wtykiem w sposób, który eliminuje wolne przestrzenie pomiędzy nimi i maksymalizuje powierzchnię styku. Uzyskany w ten sposób monolit tworzy gładką, nieprzerwaną ścieżkę sygnału o zminimalizowanej rezystancji połączenia. Według materiałów producenta przewód i wtyk sprasowane przy pomocy Solid Grip Technology oferują dużo wyższą konduktywność niż w przypadku zacisku zrobionego z użyciem śrub lub połączenia lutowanego. Trwałe połączenie jest też odporne na utlenianie. Wtyki pokryte są 24 karatowym złotem, które także nie utlenia się w powietrzu. W ten sposób niska rezystancja może być zachowana przez cały okres użytkowania przewodu.
Kabel ma przekrój 9,5mm. Bezbarwna izolacja wierzchnia o podwyższonej odporności chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie daje wgląd w konstrukcję kabla. Potrójna nisko pojemnościowa izolacja dielektryczna jest wykonana z LDPE (spieniony polietylen o niskiej gęstości). Wykończenie z naturalnej włoskiej skóry jest wykonywane ręcznie.
Kabel ma oznaczoną kierunkowość, certyfikat ROHS 2. Jest objęty 5-letnią gwarancją.
Kable oferowane są w długościach od 1,5 do 6m, z krokiem 0,5m. Oznaczenia są tworzone według konwencji BSSC95xx, gdzie xx to cyfry odpowiadające długości kabla. Przykładowo BSSC9520 to kabel 2,0m, a BSSC9535 to kabel o długości 3,5m. Ceny zaczynają się od 3.495 złotych.