RAAL - SR-1b i CA-1a, słuchawki z przetwornikiem wstęgowym oraz wzmacniacze słuchawkowe VM-1a i HSA-1b (4.05.2023)
Na nasz rynek weszły wstęgowe słuchawki serbskiej marki Raal. Są to modele Requisite SR-1b oraz Requisite CA-1a. Oprócz tego pojawiły się też wzmacniacze słuchawkowe Requisite VM-1a i Requisite HSA-1b, specjalnie dostosowane do pracy z wstęgowymi słuchawkami. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.
Requisite SR-1b to następca zaprezentowanych w 2018 roku słuchawek RAAL SR-1a, czyli pierwszych na świecie słuchawek wstęgowych. Zmiany wprowadzone w nowym modelu są nieznaczne, sprowadzają się do nieco innych muszli oraz zastosowania wewnętrznego okablowania ze srebra zamiast miedzianego w pierwszej wersji. Przeprowadzone badania doprowadziły do wniosku, że nie ma potrzeby wprowadzania innych zmian. RAAL SR-1b to wyjątkowa konstrukcja, określana przez producenta jako monitory słuchawkowe Earfield. Otwarta konstrukcja oraz ułożenie na głowie przypominają monitory bliskiego pola, inaczej niż w typowych słuchawkach. Firmowa technologia True-Ribbon pozwala przetwornikom wstęgowym na pokrycie pełnego pasma od 30Hz do 30kHz. Aluminiowa wstęga ma długość 100mm, szerokość 19mm i zakres wychyleń +/-3,75mm.
SR-1b ważą tylko 425 gramów, a ich otwarta konstrukcja z nieco oddalonymi od ucha przetwornikami pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Te cechy podnoszą komfort użytkowania słuchawek.
Same słuchawki Requisite SR-1b kosztują 16.900 zł. Słuchawki wraz z zestawem akcesoriów mają cenę 21.545 zł. W komplecie dodawany jest wówczas interfejs transformatora TI-1b, kabel HPL do podłączenia TI-1b do konwencjonalnego 4-stykowego wyjścia wzmacniacza słuchawkowego XLR oraz kabel SC2 o długości 7 stóp do podłączenia słuchawek do interfejsu TI-1b.
Requisite CA-1a to bardziej klasyczna wersja słuchawek wstęgowych, z pełnopasmowymi przetwornikami, które umieszczone są w wyprofilowanych muszlach. Aluminiowa wstęga ma długość 75mm, szerokość 13mm i zakres wychyleń +/-3,75mm. Producent zastosował tutaj zupełnie nowy napęd dla przetworników, a konstrukcja tych słuchawek została zaprojektowana zupełnie od podstaw. Podkreślono fakt, CA-1a zapewniają nie tylko wysoką precyzję, ale także sięgający nisko i kontrolowany bas. Producent daje możliwość korzystania z otwartych oraz zamkniętych poduszek, które pozwalają dopasować charakterystykę do upodobań i repertuaru. Lekki i solidny pałąk ma zapewniać wysoką wygodę.
Same słuchawki RAAL Requisite CA-1a kosztują 12.500 złotych. Cena z kompletem akcesoriów wynsoi 15.490 złotych i wówczas dołączany jest interfejs transformatora TI-1b, kabel HPL do podłączenia TI-1b do konwencjonalnego 4-stykowego wyjścia wzmacniacza słuchawkowego XLR, kabel SC2 o długości 7 stóp do podłączenia słuchawek True-Ribbon do interfejsu TI-1b oraz 2 zestawy nauszników.
Requisite VM-1a (cena 42.495 zł) to flagowy, lampowy wzmacniacz słuchawkowy marki. Daje on możliwość wyboru trybu pracy pomiędzy triodowym (moc 10W), pentodowym (moc 20W) oraz ultra-linowym (moc 15W). VM-1a jest kompatybilny ze wszystkimi słuchawkami wstęgowymi RAAL Requisite. Można zasilać dwie pary słuchawek równocześnie, przy czym wyjście numer dwa można wyłączyć przełącznikiem na przednim panelu.
Wzmacniacz posiada możliwość wyboru kompensacji otwartej przegrody SR-1a i braku kompensacji CA-1a dla obu wyjść. Zastosowano 24-stopniową, precyzyjną regulację głośności. Toroidalne transformatory wyjściowe i toroidalny transformator mocy są ekranowane magnetycznie i pokryte żywicą epoksydową. Można wybrać napięcie zasilania 115V lub 230 V, co pozwala użytkowanie w różnych regionach świata.
Zastosowano specjalnie dobrane kondensatory i rezystory. Lampa wejściowa to Tung-sol GTB 6SN7 Dual-Triode. Następnie zastosowano 2 lampy rozdzielające/sterujące Apex Mullard EL34 oraz 4 lampy wyjściowe Apex Mullard EL34 Quartet.
Requisite HSA-1b (cena 27.500 złotych) to wzmacniacz tranzystorowy, który może służyć nie tylko dla sterowania słuchawek wstęgowych Raal, zwykłych słuchawek, ale także do sterowania kolumn głośnikowych. Przełącznik aktywnego wyjścia umieszczono na przednim panelu. Moc wyjściowa dostępna na terminalach głośnikowych to 10W/8Ω, 20W/4Ω, 40W/2Ω, co pozwala na obsługę kolumn o wysokiej efektywności. Wejście jest zarówno w postaci symetrycznej XLR jak również niesymetrycznej RCA. Zastosowano 24-stopniową regulację głośności, taką samą jak w modelu VM-1a.
[zdjęcie słuchawek wstęgowych Raal Requisite SR-1b]
[zdjęcie słuchawek wstęgowych Raal Requisite CA-1a]
[zdjęcie wzmacniacza słuchawkowego Raal Requisite VM-1a]
[zdjęcie wzmacniacza słuchawkowego Raal Requisite HSA-1b]