Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

RAAL - wieloprzetwornikowe słuchawki wstęgowe Magna i Immanis (17.10.2024)

Znana już wcześniej ze swoich słuchawek wstęgowych SR-1b i CA-1a marka Raal wprowadziła na rynek dwa kolejne, referencyjne, nowatorskie modele słuchawek opartych na tej technologii. Należą one do serii nazwanej 1995, w skład której wchodzą modele Magna oraz Immanis. Dystrybucję w Polsce prowadzi MIP.

Magna (cena bez akcesoriów 24.500 złotych) to słuchawki z dwoma przetwornikami wstęgowymi na kanał. Muszle o średnicy 10 cm są wykonane z kompozytu włókna szklanego i aluminium. Elementy metalowe są anodyzowane, natomiast naturalne amerykańskie drewno jest woskowane twardym woskiem dla zachowania trwałości i uzyskania efektu obcowania z naturalnym materiałem. Tylne maskownice są wykonane ze specjalnej mieszanki stali nierdzewnej, dodatkowo zastosowano elementy tytanowo-aluminiowe dla optymalizacji działania mechanizmu samego pałąka. Część pałąka stykająca się z głową jest pokryta zamszem. Pałąk ma pięciostopniową regulację wysokości. Poduszki są wykonane z naturalnego zamszu owczego w środku i perforowanej skóry na zewnątrz. Posiadają one też gąbkę z efektem pamięciowym. Jako złącza zastosowano konektory 3.5 mm TRRS. Masa słuchawek to 515g.

Autorskie przetworniki wstęgowe są najważniejszym elementem nowych słuchawek. Aleksandar Radisavljevic, założyciel marki RAAL, tworzy je od 1995 roku (stąd nazwa całej serii) cały czas dopracowując koncepcję przetwornika wstęgowego. Z przetworników Raal korzystają czołowe marki. Między innymi zostały użyte w najnowszych kolumnach marki Aries Cerat.

Podwójne przetworniki wstęgowe w modelu Magna są wykonane za pomocą autorskiego procesu z ryflowanego aluminium posiadającego specjalną powłokę tłumiącą. Połączona powierzchnia przetworników wykosi 16.8 cm2, a zakres ich wychyłu wynosi aż +/-4 mm. Osiągnięto dzięki temu szeroki zakres dynamiki, maksymalny poziom ciśnienia akustycznego wynosi 115 dB.

Immanis (cena bez akcesoriów 35.500 złotych) to jeszcze bardziej ekstremalny projekt. Słuchawki mają aż trzy przetworniki wstęgowe w jednej muszli. Daje to powierzchnię generującą dźwięk równą 25.2 cm2. Średnica muszli wynosi 11 cm. Uzyskano dzięki temu większą maksymalną głośność o 3 dB oraz niższe zniekształcenia w całym paśmie. O ile model Magna ma o 29% większą powierzchnię membrany, niż wcześniej wprowadzone na rynek słuchawki CA-1a, to powierzchnia drgająca w modelu Immantis jest większa o prawie 50%. Zapewnia to lepsze oddanie dynamiki i większe możliwości w zakresie niskich tonów. Masa słuchawek to 626g.

Ponieważ przetworniki wstęgowe stosowane w słuchawkach marki Raal mają niezwykle niską impedancję, konieczny jest do nich interfejs RCD (Ribbon Current Drive Interface) dokonujący dopasowania impedancji pomiędzy słuchawkami oraz wzmacniaczem. Interfejs ten posiada specjalnie zaprojektowane transformatory toroidalne o szerokim paśmie i niskich zniekształceniach.

Oprócz tego RCD jest zintegrowany ze statywem na słuchawki, przez co razem całość tworzy praktyczny system słuchawkowy najwyższej klasy. Słuchawki można kupić zarówno w zestawie z odpowiednim przewodem oraz interfejsem RCD, jak i bez tego ostatniego. Przykładowo posiadacz zestawu SR-1b lub CA-1b z interfejsem TI-1 a/b/c lub wzmacniaczem HSA może nabyć same słuchawki wraz z kablem.

[zdjęcie słuchawek Raal Magna oraz Raal Immanis]

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl