Kupowanie używanych kabli
Kable są szczególną grupą produktów na rynku hi-fi. Wiele osób traktuje kable bardzo poważnie, jako pełnoprawny komponent wymagający nie mniej uwagi niż wzmacniacz, źródło czy kolumny. Ale jak wiadomo przeciwny pogląd o braku wpływu kabli na brzmienie też ma wielu zwolenników.
Tak jak trudno jest formułować jednoznaczne zalecenia w odniesieniu do kabli nowych, tak samo trudno jest stworzyć zestaw porad dotyczących kabli używanych. Nie da się o kupowaniu używanych kabli pisać w ten sam sposób jak o kupowaniu używanych odtwarzaczy, wzmacniaczy czy kolumn. Rynek używanych kabli jest bardziej nieuporządkowany.
Sprawdzanie stanu technicznego kabli
Już na wstępie ujawnia się odmienność kabli od innych rodzajów sprzętu. Z jednej strony sprawdzania kabli jest banalne, ale z drugiej występują specyficzne trudności.
W wariancie podstawowym wystarczy kabel podłączyć i sprawdzić czy sygnał przechodzi. Poza tym należy ocenić stan kabla wizualnie, a zwłaszcza ocenić stan zużycia końcówek. Wszystko to można zrobić bez trudności.
Ale dokładniejsza ocena stanu kabla to trudne zadanie, często najzwyczajniej niemożliwe do wykonania. Inaczej niż w kolumnach czy w sprzęcie elektronicznym, nie możemy zaglądnąć do wnętrza. Tylko czasami przez przezroczystą izolację widać przewodniki kabla. Nieco częściej można też zobaczyć fragmenty przewodników w okolicach podłączenia konkektorów. Ale najczęściej stan powierzchni przewodników czy ewentualne pęknięcia żyłek składających się na przewód są zakryte przed naszym wzrokiem i niemożliwe do sprawdzenia. Zazwyczaj trudno jest określić wiek kabla czy sposób jego użytkowania/przechowywania. Zdaniem części osób wystarczy kabla posłuchać. Naszym zdaniem nie jest to jednak skuteczna metoda rzetelnego sprawdzania stanu kabli. Co nie zmienia faktu, że test odsłuchowy jest nie tylko wskazany, ale zalecany. W przypadku wystąpienia jakichś poważnych nieprawidłowości odsłuch może uchronić nas przed zakupem wadliwego kabla. Przy czym przy odsłuchowym sprawdzaniu kabli polecamy wykorzystanie własnego kabla do wykonania porównania z kablem, który zamierzamy kupić. W trakcie testu odsłuchowego warto sprawdzić czy poruszanie kablem daje jakieś słyszalne zniekształcenia dźwięku.
Sprawdzanie autentyczności kabli
W innych artykułach piszemy o ryzyku związanym z działalnością oszustów, ze sprzedażą podróbek czy ze sprzedażą rzeczy wybrakowanych. W przypadku kabli te zagrożenia są szczególnie duże. Sygnały, kóre napłynęły w ciągu wielu lat od naszych czytelników wskazują, że to właśnie przy zakupie używanych kabli najczęściej spotyka się podróbki czy egzemplarze z ukrytymi wadami.
Niestety nie ma prostego sposobu, który pozwalał by się zabezpieczyć przed zakupem podrobionego czy wadliwego kabla. Po prostu trzeba podnieść czujność. Dodatkowego znaczenia nabierają takie aspekty jak wiarygodność sprzedającego, dostępność dowodu zakupu, zachowanie oryginalnego opakowania (oczywiście w przypadku gdy producent dostarcza dany model kabla w specjalnym opakowaniu). To jest też oczywista wskazówka dla osób kupujących nowe kable aby nie wyrzucać oryginalnych opakowań i dokumentów.
Niektórzy producenci wytwarzający swe kable metodami chałupniczymi niestety utrudniają sprawdzanie autentyczności wyrobów z powodu zmian stosowanych elementów składowych, a także zmian wprowadzanych jednostkowo do poszczególnych egzemplarzy.
Skoro mówimy o ryzyku napotkania nieuczciwych kontrahentów, to osobno trzeba wspomnieć o oszustach z zagranicy. Umiarkowane koszty transportu zdają się sprzyjać kupowaniu kabli za granicą. Poza tym w przypadku kabli oszust może w bardzo elastyczny sposób dopasowywać się do wymagań nabywcy zachowując przy tym pozory autentyczności oferty. Ale pamiętajcie, że możliwości ścigania oszustów poza granicami naszego kraju są praktycznie żadne. Jeśli traficie na oszusta i wyślecie pieniądze z góry, to nie będziecie mieli szans na ich odzyskanie. A jeśli ktoś przyśle Wam tanią podróbkę, to też nie będziecie mieli jak dochodzić swoich praw. Radzimy w ogóle nie kupować kabli od anonimowych dostawców z zagranicy. Jeśli chcecie kupować używane kable z innego kraju, to najlepiej ograniczcie się tylko do kręgu znanych i sprawdzonych firm czy osób. Pamiętajcie też, że działający międzynarodowo oszuści często sami zgłaszają się do osób, które zamieściły ogłoszenia o chęci kupna kabli.
Zużywanie i starzenie się kabli
Zużywanie jak i starzenie kabli to też zagadnienie skomplikowane. Bardzo dużo zależy od konstrukcji, od zastosowanych materiałów, od jakości wykonania połączeń i izolacji, a także od sposobu użytkowania. Różne kable różnie znoszą intensywne użytkowanie. No i w pewnych kwestiach wcale nie ma pełnej zgodności fachowców.
Najprostsza jest sytuacja w odniesieniu do konektorów. Ich zużycie jest widoczne, a poza tym ten element można wymienić. Paradoksem jest fakt, że w czasach gdy tak wiele osób tak duże znaczenie przypisuje kablom, tak często można spotkać zabrudzone konektory. Pamiętajcie aby przy zakupach kabli sprawdzać czystość użytkowanych i/lub sprawdzanych wtyków i gniazd.
Jakość lutów to już sprawa bardziej problematyczna. Opinie dotyczące znaczenie tej kwestii są zróżnicowane. Brak jest też ugruntowanych i sprawdzonych ocen dotyczących jakości poszczególnych rodzajów cyny. A oprócz tego ustalenie jakie materiały zostały wykorzystane w danym kablu też bywa trudne. Na szczęście w razie jakichkolwiek problemów, luty można wykonać ponownie.
Najwięcej kłopotów może sprawić zużycie przewodników, ale nie jest to żadna uniwersalna reguła. Sporo zależy od konstrukcji i od użytych materiałów. Zużycie jest po pierwsze powodowane reakcjami chemicznymi zachodzącymi przy kontakcie z powietrzem i zanieczyszczeniami w powietrzu. A po drugie mamy też zużycie natury mechanicznej.
Jako przewodniki w kablach stosuje się najczęściej miedź. Rzadziej stosuje się srebro, miedź posrebrzną, miedź cynowaną. Jeszcze rzadziej wykorzystuje się węgiel, miedź lakierowaną, złoto, pozłacane srebro czy inne materiały. W odniesieniu do aspektu chemicznego najbardziej kłopotliwy jest materiał najbardziej popularny, czyli zwykła miedź.
Niezależnie od tego jaki materiał przewodzi prąd w danym kablu, dobra izolacja chroni każdy rodzaj przewodnika. Z tego względu znaczenie ma zastosowana izolacja i jej szczelność.
Plecionki wykonane z dużej ilości cienkich drucików trudniej jest zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi, ale dużo lepiej znoszą one wielokrotne wyginanie. Kable zbudowane z grubszych przewodników są bardziej podatne na uszkodzenia mechniczne. Niektóre kabe są konstrukcyjnie usztywnione, co chroni je w pewnym stopniu od zużycia mechnicznego.
Podsumowanie
Rynek dopasował się do specyfiki towaru jakim są kable. Spadki cen na rynku wtórnym są znaczne i szybkie, zwłaszcza w porównaniu z kolumnami czy wzmacniaczami. Z jednej strony na rynku kabli najłatwiej jest znaleźć okazyjne oferty, bo takich ofert jest więcej niż w innych grupach sprzętowych. Z drugiej strony najwięcej jest też podróbek i egzemplarzy z wadami. Jeśli chcemy kupić kable w okazyjnych cenach, to kluczowe znaczenie ma zdolność odróżniania towaru pełnowartościowego od towaru wadliwego. Jeśli nie czujecie się Państwo na siłach by rozstrzygać tego typu dylematy, to lepiej pogodzić się z wyższymi cenami i kupować używane kable ze źródeł godnych zaufania. Zakup kabla na rynku wtórnym za połowę ceny nowego nie jest specjalną okazją, no ale gdy mamy do czynienia z przedmiotem mało używanym i pochodzącym z pewnego źródła, to pewnie mimo wszystko warto zainteresować się taką ofertą.