Karkas (g³o¶nika)
Karkas (ang. voice coil former lub bobbin) w g³o¶niku dynamicznym to cylindryczny element konstrukcyjny, na którym nawiniêta jest cewka g³o¶nika. Cewka zazwyczaj jest nawiniêta na zewnêtrznej stronie karkasu, ale spotyka siê te¿ konstrukcje gdzie cewka jest nawijana z obu stron. Spotykane s± równie¿ przetworniki dynamiczne pozbawione karkasu, gdzie cewka jest samono¶na, co dotyczy g³ównie s³uchawek.
Karkasy g³o¶ników wykonywane s± z ró¿nych materia³ów. Stosuje siê aluminium, kapton, papier, w³ókno szklane, nomex, tytan. Papier by³ szeroko stosowany w pierwszych dziesiêcioleciach funkcjonowania przemys³u elektroakustycznego. Z czasem popularno¶æ papieru zmala³a, a dominuj±cymi materia³ami w g³o¶nikach hi-fi sta³y siê aluminium i kapton.
Chocia¿ podstawowa funkcja konstrukcyjna karkasu jest prosta, to jednak znaczenie tego elementu dla funkcjonowania g³o¶nika jest istotne i wielorakie. Karkas stanowi po³±czenie pomiêdzy membran± a cewk±, w której powstaje si³a poruszaj±ca ca³y uk³ad drgaj±cy, przenosi wiêc obci±¿enia mechaniczne. Poza tym karkas ma te¿ du¿e znaczenie dla sposobu odprowadzania ciep³a z cewki.
W³a¶ciwo¶ci mechaniczne i termiczne materia³u karkasu, jego kszta³t i grubo¶æ istotnie wp³ywaj± na parametry techniczne, a tak¿e na charakter brzmienia ca³ego g³o¶nika. Zale¿nie od za³o¿eñ projektowych dotycz±cych parametrów technicznych, od przewidywanych zastosowañ g³o¶nika i od swoich preferencji brzmieniowych konstruktorzy wybieraj± konkretne rodzaje karkasów.