Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

MLS sygnał

Hasła dotyczące
sygnałów
pomiarowych:

Krzywa korekcyjna A
MLS sygnał
Szum biały
Szum różowy

Sygnał MLS (skrót od słów: maximum length sequence) to cyfrowy sygnał pseudolosowy wykorzystywany powszechnie w pomiarach akustycznych. Zastosowanie sygnału MLS w technikach pomiarowych pozwoliło uwolnić się od problemów związanych z wykorzystaniem sygnałów w postaci krótkich impulsów lub też białego szumu.

Sygnał MLS składa się z sekwencji kolejnych próbek przełączanych pomiędzy dwoma wartościami w sposób prawie losowy. Z tego powodu akustyczny sygnał MLS brzmi w odbiorze subiektywnym jak szum.

Do generacji sygnału MLS potrzebny jest układ złożony z rejestru przesuwającego, jednej lub więcej bramek logicznych XOR oraz pętli sprzężenia podającej wyjście z dwóch lub więcej stopni z powrotem na wejście. Długość sekwencji sygnału MLS jest zależna od ilości stopni rejestru przesuwającego. Jeśli rejestr ma N stopni to długość sekwencji MLS ma L=2N-1 próbek. Kiedy ta liczba próbek zostanie osiągnięta sekwencja zaczyna się powtarzać. Pomimo podobieństwa do szumu, sygnał MLS jest jednak z góry określony zanim zostanie podany do obwodu pomiarowego i jest też powtarzalny w przeciwieństwie do zwykłego szumu.

Poprzez odpowiednie obliczenia matematyczne (funkcja korelacji) wykrzystujące jako dane wejściowe pierwotny sygnał MLS oraz odpowiedź mierzonego systemu na tenże sygnał, można uzyskać odpowiedź impulsową mierzonego systemu, a w konsekwencji także odpowiedź częstotliwościową. Bardzo istotną zaletą pomiarów wykonywanych przy pomocy sygnału MLS jest wysoka odporność na szumy.

Sygnał MLS jest wykorzystywany w wielu systemach pomiarowych. Przykładowo można wspomnieć o MLSSA, Clio, czy Speaker Workshop.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl