Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Naskórkowość

Efekt polegający na tym, że prąd zmienny płynie w przewodniku bliżej jego brzegów. Mówiąc ściślej, gęstość prądu maleje w miarę wnikania ku wnętrzu przewodnika. Efekt naskórkowości jest tym silniejszy im wyższa jest częstotliwość sygnału. Dla wyższych częstotliwości spadek gęstości prądu postępujący wraz ze wzrostem głębokości jest większy. Dla bardzo wysokich częstotliwości prąd płynie tylko w cienkiej warstwie przy powierzchni przewodnika. Konsekwencją efektu naskórkowości jest zmiana rezystancji przewodnika zależna od częstotliwości. Im większa częstotliwość tym wyższa rezystancja, a to dlatego, że maleje przekrój przewodnika wykorzystany do przesyłania prądu.

Głębokość wnikania jest równa drodze, na której amplituda fali maleje e-krotnie (e=2,7, podstawa logarytmu naturalnego) i wyraża się wzorem:

Wzór na głębokość wnikania

Po wstawieniu odpowiednich stałych fizycznych dla przewodnika miedzianego otrzymujemy wzór:

Wzór na głębokość wnikania w miedzi

oraz następujące głębokości wnikania dla kilku przykładowych częstotliwości:
20 Hz - 14,77mm
100 Hz - 6,61 mm
1kHz - 2,09 mm
5kHz - 0,93 mm
10kHz - 0,66 mm
20kHz - 0,46 mm

Głębokość wnikania 0,46 mm oznacza, że przewodnik o średnicy nie większej niż 0,92mm zapewni niemal dokładnie takie same warunki dla całego pasma akustycznego (oczywiście tylko z punktu widzenia zjawiska naskórkowości!). W zakresie częstotliwości akustycznych i dla typowo spotykanych grubości kabla efekt naskórkowości jest bardzo słabo zaznaczony, w zakresie basu i średnicy wręcz całkowicie pomijalny. Prostym sposobem na zredukowanie efektu naskórkowości jest zastosowanie wiązki odizolowanych przewodów, tak by każdy z osobna miał mniejszy przekrój. Konstrukcję taką często spotykamy w kablach przeznaczonych do zastosowań w audio. Należy jednak pamiętać, że plecionka złożona z kabli, które nie są od siebie odizolowane nie prowadzi do redukcji naskórkowości ponieważ elektrony przepływają pomiędzy poszczegolnymi żyłkami przewodnika.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl