Schodek dyfrakcyjny
konstrukcji zestawów
głośnikowych:
D'Appolito konfiguracja
Kolumna głośnikowa
Schodek dyfrakcyjny
Subwoofer
Schodek dyfrakcyjny to wzniesienie na bezechowej charakterystyce przenoszenia głośnika wynikające z obecności ścianki, na której ten głośnik jest zamontowany. W terminologii angielskiej schodek dyfrakcyjny jest określany terminem baffle step, a samo zjawisko określane jest mianem spreading loss lub diffraction loss.
Schodek dyfrakcyjny ma kształt płynnego, 6-decybelowego wzniesienia postępującego wraz ze zwiększaniem częstotliwości. Położenie schodka na charakterystyce jest zależne od wielkości ścianki, na której zamontowany jest głośnik. Im większa ścianka, tym niżej na osi częstotliwości mieści się schodek dyfrakcyjny. Dla zestawów głośnikowych o typowych wielkościach środek schodka przypada na częstotliwość kilkuset herców.
Teoretycznie charakterystyka podnosi się o 6dB, ale w pomiarach wyniki tylko w przybliżeniu odpowiadają teoretycznemu ideałowi, a oprócz tego na schodek dyfrakcyjny nakładają się inne zafalowania związane z dyfrakcją na krawędziach. Trzeba podkreślić, że schodek dyfrakcyjny nie wynika z lepszej sprawności przetwarzania wysokich tonów, lecz ze zmiany charakterystyki kierunkowej zestawów. Dla niskich częstotliwości długość fali jest duża w porównaniu z wymiarami skrzynki i charakterystyka jest niemal dookólna. Ze wzrostem częstotliwości, długość fali maleje. A kiedy długość fali jest mała w porównaniu z wymiarami przedniej ścianki, to promieniowanie staje się coraz bardziej kierunkowe. W teorii dla najniższych częstoliwości będziemy mieli promieniowanie dookólne, a dla najwyższych częstoliwości promieniowanie tylko do przodu (do półprzestrzni przed powierzchnią ścianki kolumny). To właśnie koncentracja promieniowania w kierunku do przodu powoduje powstanie schodka na charakterystyce.
Termin schodek dyfrakcyjny został wprowadzony do użytku na naszej witrynie (hifi.pl) w 2012 roku. Redakcja hifi.pl przeprowadziła wywiad w środowisku elektroakustyków. Wywiad pokazał, że brakuje w języku polskim odpowiednika angielskiego terminu baffle step i stąd decyzja o wprowadzeniu do użytku polskiego odpowiednika.
Schodek dyfrakcyjny (ang. baffle step) |