Ultrad¼wiêki
pasma
akustycznego:
Bas
Czêstotliwo¶æ akustyczna
Infrad¼wiêki
¦rednie tony
Ultrad¼wiêki
Wysokie tony
Fale sprê¿yste o czêstotliwo¶ci powy¿ej 20kHz, czyli powy¿ej górnego progu s³yszenia u cz³owieka.
Chocia¿ brak potwierdzenia tego faktu w klasycznej literaturze przedmiotu, wielu psychoakustyków jest zdania, ¿e odtwarzanie ultrad¼wiêków bezpo¶rednio powy¿ej górnej granicy pasma s³yszalnego ma jednak wp³yw na wra¿enia odbierane przez s³uchaczy.
Sygna³y o czêstotliwo¶ciach ultrad¼wiêkowych mog± w wielu przypadkach powodowaæ zak³ócenia w pa¶mie s³yszalnym. Mo¿e do tego doj¶æ zarówno w wyniku wzajemnych interakcji pomiêdzy ró¿nymi sygna³ami ultrad¼wiekowymi jak i w wyniku interakcji ultrad¼wiêków z sygna³ami z pasma akustycznego. Mo¿na tu wspomnieæ miêdzy innymi o czêstotliwo¶ciach pr±dku podk³adu przy zapisie na ta¶mach magnetycznych, o czêstotliwo¶ciach próbkowania, czy o interferencjach w zakresie czêstotliwo¶ci radiowych.
Ultrad¼wiêki maj± wiele istotnych zastosowañ praktycznych, miêdzy innymi w medycynie (zarówno diagnostyka jak i leczenie) i hydroakustyce, a tak¿e do badania i obróbki ró¿nych materia³ów.
Przy okazji warto nadmieniæ, i¿ okre¶lenie ultrad¼wiêkowy (ang. ultrasonic) oraz nadd¼wiêkowy (ang. supersonic) oznaczaj± co innego. Przymiotnik nadd¼wiêkowy odnosi siê do prêdko¶ci wiêkszych od prêdko¶ci d¼wiêku.