Aluminium
Metal o jasnym, srebrzysto-białym zabarwieniu. Alternatywnie stosowana jest też nazwa glin. Symbol chemiczny aluminium to Al. Liczba atomowa wynosi 13, a masa atomowa 26,98. Gęstość aluminium wynosi 2,7 g/cm3, jest więc znacznie niższa od większości innych metali, między innymi miedzi czy srebra. Temperatura topnienia wynosi 660,3 °C.
Aluminium jest metalem kowalnym i ciągliwym. Jest materiałem niemagnetycznym. Aluminium ciężko się lutuje.
Aluminium jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Jego konduktywność wynosi 35-38 metra na Ω milimetr kwadrat. Rezystywność wynosi 0,0287 uOhm * m. Rezystywność aluminium rośnie wraz ze wzrostem temperatury, w przybliżeniu o 0,4%/deg. Defekty oraz domieszki także powodują wzrost rezystywności.
W kontakcie z powietrzem, a także z kwasami utleniającymi, na powierzchni aluminium powstaje warstewka tlenku. Warstwa ta jest nieprzewodząca i dobrze chroni metal przed dalszą korozją.
Aluminium stosuje się w produkcji przewodów i kabli, na okładki kondensatorów, w kontaktach w układach scalonych i złączach montażowych. Aluminium jest jednak rzadko stosowane bezpośrednio w torze sygnału audio jako element połączeniowy.
Aluminium jest też szeroko stosowane w sprzęcie audio w elementach mechanicznych. Powszechnie produkuje się z aluminium radiatory do odprowadzania ciepła z elementów elektronicznych. Aluminium jest wykorzystywane do produkcji wysokojakościowych obudów sprzętu audio.
Aluminium jest też materiałem, z którego wykonuje się membrany głośników, zarówno wysokotonowych jak i niskotonowych. Z reguły w tym zastosowaniu stosuje się stopy aluminium. Membrany aluminiowe charakteryzują się wysoką sztywnością. Z reguły w paśmie roboczym membrany aluminiowe pracują tłokowo i zapewniają dobre charakterystyki przenoszenia. Pierwsze rezonanse własne mambran aluminiowych najcześciej występują nieco powyżej górnej granicy pasma roboczego co w przypadku głośników nisko- średniotonowych wymusza stosowanie odpowiednich topologii zwrotnic (pułapki lub filtry wysokiego rzędu).