Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Miedź

Hasła dotyczące
materiałów
i tworzyw:

Aluminium
MDF
Miedź
Srebro

Metal półszlachetny o charakterystycznym czerwono-złocistym zabarwieniu. Symbol chemiczny miedzi to Cu (cuprum). Liczba atomowa wynosi 29, a masa atomowa 63,54. Gęstość miedzi wynosi 8,96 g/cm3. Temperatura topnienia wynosi 1083°C.

Miedź jest metalem kowalnym i ciągliwym. Łatwo można wyrabiać z miedzi bardzo cienkie druty czy blachy. Miedź ma też dość dużą wytrzymałość mechniczną. Miedź daje się też łatwo lutować.

Miedź jest bardzo dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego. Jego rezystywność wynosi 0,0175 - 0,018 µOhm*m. Metr przewodu o polu przekroju 1mm2 ma rezystancję 0,0175 - 0,018 oma. Rezystywność miedzi rośnie wraz ze wzrostem temperatury, w przybliżeniu o 0,4%/deg. Defekty oraz domieszki także powodują wzrost rezystywności.

Miedź stosowana do aplikacji w sprzęcie audio jest często wyrabiana przy pomocy specjalnych procesów technologicznych, tak aby zminimalizować ilość domieszek i uzyskać jak najbardziej jednorodną strukturę. Czystość miedzi określa się często w procentach, np. 99,9999%. Bywa też stosowana notacja skrócona typu 4N, 5N, 6N. Zapis 4N oznacza cztery dziewiątki w zapisie procentowym czyli 99,99%. Analogicznie 6N to 99,9999%. W wysokiej jakości przewodach stosuje się z reguły miedź 6N, a nawet jeszcze czystszą.

Miedź pokrywa się w zwykłym powietrzu patyną. Na powierzchni miedzi tworzą się zarówno tlenki jak i siarczki. Nie są one dobrymi przewodnikami prądu.

Miedź powszechnie stosuje się w produkcji przewodów i kabli, elementów połączeniowych, ścieżek obwodów drukowanych itd. Dotyczy to także urządzeń elektroakustycznych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl