Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.
Hasła dotyczące
wzmacniaczy:

DDFA
Home Theater Bypass
Klasa pracy wzmacniacza
Mostkowanie wzmacniaczy (BTL)
Współczynnik tłumienia
Wzmacniacz klasy D

DDFA

DDFA (Direct Digital Feedback Amplifier) to opatentowana technologia stosowana we wzmacniaczach klasy D (tzw. wzmacniaczach cyfrowych). Technologia DDFA była też określana mianem klasa Z.

Prace badawcze nad DDFA rozpoczęto w firmie Zetex (później działającej pod nazwą Diodes Zetex). W 2005 roku do współpracy w tych badaniach zaproszono też firmę NAD. W 2007 zaprezentowano pierwsze układy wykorzystujące DDFA. W 2012 roku prawa do DDFA przejęła firma CSR i wprowdziła do oferty układy bazujące na tej technologii.

Głównym wyróżnikiem DDFA jest zastosowanie cyfrowej pętli sprzężenia zwrotnego. Rozwiązanie problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem tego typu pętli sprzężenia stanowiło główną część prac badawczych. Zwyczajne próbkowanie analogowego sygnału wyjściowego i podanie tak uzyskanego sygnału cyfrowego do sprzężenia zwrotnego daje w wyniku niestabilny wzmacniacz nieprzydatny do praktycznego użytku. Dla uzyskania odpowiednich wyników konieczne jest zastosowanie pętli sprzężenia o bardziej skomplikowanej architekturze oraz spełnienie wyśrubowanych wymogów dotyczących poziomu jittera w układzie generującym sygnał wzorcowy do porównania z sygnałami wyjściowymi (zarówno przed jak i za wyjściowym filtrem dolnoprzepustowym LC). Stosowana w DDFA pętla sprzężenia pozwala na kompensowanie błędów powstających czy to w tranzystorach wyjściowych czy w układach zasilania.

DDFA pozwala na zmniejszenie ilości podzespołów i uproszczenie całej konstrukcji wzmacniacza. Jak podaje w swoich materiałach firma CSR, DDFA pozwala zachować bardzo niski poziom zniekształceń nawet przy zastosowaniu niedrogiego zasilacza bez stabilizacji, włączając w to zasilacze impulsowe. Układy DDFA pozwalają też na łatwą implementację dodatkowych funkcji takich jak regulatory barwy, korektory parametryczne czy filtry cyfrowych zwrotnic głośnikowych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl