wzmacniaczy:
DDFA
Home Theater Bypass
Klasa pracy wzmacniacza
Mostkowanie wzmacniaczy (BTL)
Współczynnik tłumienia
Wzmacniacz klasy D
DDFA
DDFA (Direct Digital Feedback Amplifier) to opatentowana technologia stosowana we wzmacniaczach klasy D (tzw. wzmacniaczach cyfrowych). Technologia DDFA była też określana mianem klasa Z.
Prace badawcze nad DDFA rozpoczęto w firmie Zetex (później działającej pod nazwą Diodes Zetex). W 2005 roku do współpracy w tych badaniach zaproszono też firmę NAD. W 2007 zaprezentowano pierwsze układy wykorzystujące DDFA. W 2012 roku prawa do DDFA przejęła firma CSR i wprowdziła do oferty układy bazujące na tej technologii.
Głównym wyróżnikiem DDFA jest zastosowanie cyfrowej pętli sprzężenia zwrotnego. Rozwiązanie problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem tego typu pętli sprzężenia stanowiło główną część prac badawczych. Zwyczajne próbkowanie analogowego sygnału wyjściowego i podanie tak uzyskanego sygnału cyfrowego do sprzężenia zwrotnego daje w wyniku niestabilny wzmacniacz nieprzydatny do praktycznego użytku. Dla uzyskania odpowiednich wyników konieczne jest zastosowanie pętli sprzężenia o bardziej skomplikowanej architekturze oraz spełnienie wyśrubowanych wymogów dotyczących poziomu jittera w układzie generującym sygnał wzorcowy do porównania z sygnałami wyjściowymi (zarówno przed jak i za wyjściowym filtrem dolnoprzepustowym LC). Stosowana w DDFA pętla sprzężenia pozwala na kompensowanie błędów powstających czy to w tranzystorach wyjściowych czy w układach zasilania.
DDFA pozwala na zmniejszenie ilości podzespołów i uproszczenie całej konstrukcji wzmacniacza. Jak podaje w swoich materiałach firma CSR, DDFA pozwala zachować bardzo niski poziom zniekształceń nawet przy zastosowaniu niedrogiego zasilacza bez stabilizacji, włączając w to zasilacze impulsowe. Układy DDFA pozwalają też na łatwą implementację dodatkowych funkcji takich jak regulatory barwy, korektory parametryczne czy filtry cyfrowych zwrotnic głośnikowych.