Kwadrofonia
Technika realizacji dźwięku przestrzennego przy pomocy 4 kanałów. Według nowoczesnej nomenklatury można kwadrofonię nazwać systemem 4.0-kanałowym. W systemie kwadrofonicznym dwie kolumny znajdują się przed słuchaczem, a dwie za nim (kanały: LP - lewy przód, PP - prawy przód, LT - lewy tył, PT - prawy tył). Taki sposób rejestracji i odtwarzania dźwięku lansowano jako następne stadium rozwojowe po stereofonii dwukanałowej.
W latach 1970-tych podjęto próby popularyzacji kwadrofonicznych systemów zapisu na płytach drobnorowkowych (system dyskretny CD-4 oraz systemy matrycowe SQ, QS), a także eksperymentalne systemy nadawania sygnału kwadrofonicznego przez radio (przykładowo Matrix H). Dostępne też były nagrania kwadrofoniczne na taśmach magnetofonowych. Rozwiązania te nie przyjęły się na rynku i analogowy sprzęt kwadrofoniczny wyszedł z produkcji.
Nieduże ilości wznowień wydawnictw kwadrofonicznych zaczęły się pojawiać kiedy do użytku weszły wielokanałowe formaty cyfrowe. W latach 1990-tych nagrania były wydawane na płytach CD z dźwiękiem zakodowanym w systemie DTS, a później także na płytach DVD, Super Audio CD i Blu-Ray. Niektóre albumy kwadrofoniczne udostępniono też w strumieniowaniu internetowym.