XLR
Standard złącza elektrycznego szeroko stosowany w sprzęcie audio. Ze względów historycznych XLR traktuje się tradycyjnie jako standard typowy dla sprzętu profesjonalnego, ale w praktyce jest jest on też często spotykany w domowym sprzęcie audio, zwłaszcza w urządzeniach wyższej klasy. XLR bywa też określany nazwą Cannon, od nazwiska autora (a także nazwy jego amerykańskiej firmy) pomysłu tego złącza.
Wtyki i gniazda XLR występują w kilku wariantach. Mogą mieć 3, 4, 5, 6 a nawet więcej styków i nazywane są odpowiednio XLR, XLR4, XLR5 i tak dalej. Zakres zastosowań XLR jest szeroki. Przede wszystkim złącza XLR stosuje się do przesyłania sygnałów audio o poziomie liniowym oraz o poziomie mikrofonowym. Wśród innych zastosowań można wymienić między innymi przesyłanie sygnałów cyfrowych, podłączanie słuchawek, transmisję sygnałów sterujących, czy przekazywanie zasilania.
Wtyki/gniazda XLR mają zatrzask zabezpieczający przed przypadkowym wyciągnięciem przewodu. Wyciągnięcie wtyczki jest możliwe po naciśnięciu przycisku zwalniającego zatrzask. XLR jest powszechnie traktowany jako standard o dobrej jakości mechanicznej.
W domowym sprzęcie audio istotne znaczenie ma tylko wariant XLR z trzema stykami. Najpopularniejszym zastosowaniem XLR jest przesyłanie zrównoważonych (inaczej symetrycznych) sygnałów audio o poziomie liniowym. Transmisja sygnałów symetrycznych pozwala uzyskać większą odporność na zewnętrzne zakłócenie w porównaniu z transmisją niesymetryczną. Standardowy sposób wykorzystania złącza XLR do transmisji liniowego sygnału audio przedstawiony jest na rysunku.