Bass-reflex
obudów
głośnikowych:
Bass-reflex
Isobaric (Compound)
Membrana bierna
Obudowa otwarta
Obudowa pasmowo-przepustowa
Obudowa z elementem stratnym
Obudowa zamknięta
Variovent
Jeden z typów obudowy głośnikowej. Inaczej nazywany obudową z otworem (ang. ported enclosure). W rozwiązaniu tym obudowa ma otwór, przez który promieniowany jest użyteczny sygnał akustyczny. Otwór najczęściej przyjmuje postać plastikowego tunelu lub też szczeliny uformowanej przez odpowiednią konstrukcję skrzynki. Bass-reflex to najpopularniejszy typ obudowy w domowych zestawach głośnikowych hi-fi. Rozwiązanie to jest stosowane we wszystkich klasach cenowych, poczynając od najniższych do najwyższych.
Obudowa bass-reflex w użyteczny sposób wykorzystuje promieniowanie tylnej strony membrany głośnika. Dzięki temu bass-reflex pozwala poszerzyć od strony niskich częstotliwości pasmo przenoszenia i zwiększyć efektywność w zakresie niskich tonów w porównaniu z obudową zamkniętą. Ważną zaletą obudowy bass-reflex jest prostota jej wykonania i niewielki koszt zastosowania tego rozwiązania. W porównaniu z obudową zamkniętą (dla tego samego głośnika) obudowa bass-reflex ma zwykle większą objętość i dodatkowo musi mieć zainstalowany tunel. Bass-reflex ma też kilka wad. W porównaniu z obudową zamkniętą obudowy tego typu mają gorszą odpowiedź impulsową i trudniej je zaprojektować. Poza pasmem, w którym otwór obudowy bass-reflex spełnia swoją funkcję roboczą jego wpływ na pracę zestawu głośnikowego jest generalnie negatywny. Otwór bass-reflex powoduje szkodliwe zwiększenie wychyleń membrany poniżej zakresu roboczego i pasożytnicze rezonanse akustyczne powyżej zakresu roboczego. Oprócz tego na krawędziach tunelu mogą powstać szumy turbulencyjne.
Powietrze zawarte wewnątrz obudowy oraz powietrze w objętości tunelu tworzą układ rezonansowy pobudzany przez tylną stronę membrany. Objętość obudowy oraz wymiary otworu (przekrój, długość) muszą być precyzyjnie dobrane w zależności od parametrów głośnika tak aby uzyskać odpowiednią charakterystykę przenoszenia. Zależnie od decyzji projektanta można uzyskać różne charakterystyki, o różnej kombinacji wad i zalet. Dobór objętości obudowy oraz wielkości tunelu daje w wyniku określone zestrojenie obudowy. Zestrojenie bass-reflexu jest jego najbardziej zasadniczą cechą. W mniejszym stopniu na jakość działania bass-reflexu wpływają też inne parametry konstrukcyjne - przykładowo takie jak wybór miejsca umieszczenia tunelu czy wyprofilowanie krawędzi tunelu.