Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Bass-reflex

Hasła dotyczące
obudów
głośnikowych:

Bass-reflex
Isobaric (Compound)
Membrana bierna
Obudowa otwarta
Obudowa pasmowo-przepustowa
Obudowa z elementem stratnym
Obudowa zamknięta
Variovent

Jeden z typów obudowy głośnikowej. Inaczej nazywany obudową z otworem (ang. ported enclosure). W rozwiązaniu tym obudowa ma otwór, przez który promieniowany jest użyteczny sygnał akustyczny. Otwór najczęściej przyjmuje postać plastikowego tunelu lub też szczeliny uformowanej przez odpowiednią konstrukcję skrzynki. Bass-reflex to najpopularniejszy typ obudowy w domowych zestawach głośnikowych hi-fi. Rozwiązanie to jest stosowane we wszystkich klasach cenowych, poczynając od najniższych do najwyższych.

Obudowa bass-reflex
Schematyczny rysunek obudowy bass-reflex.

Obudowa bass-reflex w użyteczny sposób wykorzystuje promieniowanie tylnej strony membrany głośnika. Dzięki temu bass-reflex pozwala poszerzyć od strony niskich częstotliwości pasmo przenoszenia i zwiększyć efektywność w zakresie niskich tonów w porównaniu z obudową zamkniętą. Ważną zaletą obudowy bass-reflex jest prostota jej wykonania i niewielki koszt zastosowania tego rozwiązania. W porównaniu z obudową zamkniętą (dla tego samego głośnika) obudowa bass-reflex ma zwykle większą objętość i dodatkowo musi mieć zainstalowany tunel. Bass-reflex ma też kilka wad. W porównaniu z obudową zamkniętą obudowy tego typu mają gorszą odpowiedź impulsową i trudniej je zaprojektować. Poza pasmem, w którym otwór obudowy bass-reflex spełnia swoją funkcję roboczą jego wpływ na pracę zestawu głośnikowego jest generalnie negatywny. Otwór bass-reflex powoduje szkodliwe zwiększenie wychyleń membrany poniżej zakresu roboczego i pasożytnicze rezonanse akustyczne powyżej zakresu roboczego. Oprócz tego na krawędziach tunelu mogą powstać szumy turbulencyjne.

Powietrze zawarte wewnątrz obudowy oraz powietrze w objętości tunelu tworzą układ rezonansowy pobudzany przez tylną stronę membrany. Objętość obudowy oraz wymiary otworu (przekrój, długość) muszą być precyzyjnie dobrane w zależności od parametrów głośnika tak aby uzyskać odpowiednią charakterystykę przenoszenia. Zależnie od decyzji projektanta można uzyskać różne charakterystyki, o różnej kombinacji wad i zalet. Dobór objętości obudowy oraz wielkości tunelu daje w wyniku określone zestrojenie obudowy. Zestrojenie bass-reflexu jest jego najbardziej zasadniczą cechą. W mniejszym stopniu na jakość działania bass-reflexu wpływają też inne parametry konstrukcyjne - przykładowo takie jak wybór miejsca umieszczenia tunelu czy wyprofilowanie krawędzi tunelu.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl