Bluesound
Bluesound to system do tworzenia wielopokojowych systemów audio bazujących na komunikacji przez sieć lokalną, czy to łączami bezprzewodowymi Wi-Fi czy przewodowymi Ethernet. Aby korzystać z systemu Bluesound potrzebne są:
- lokalna sieć
- zainstalowana aplikacja BlueOS
- zestawy głośnikowe i/lub urządzenia elektroniczne z zainstalowaną obsługą transmisji systemu Bleuesound.
Dla podstawowej funkcjonalności Bluesound połączenie z Internetem nie jest wymgagane. Urządzenia sterujące (tablety, smartfony) łączą się bezprzewodowo przez Wi-Fi do tej samej sieci, do której podłączone są urządzenia Bluesound. Niektóre urządzenia systemu Bluesound (Vault, VAULT 2) można podłączyć do sieci lokalnej tylko przewodowo (Ethernet).
Autorzy Bluesound podkreślają wysoką jakość transmisji audio. BluOS obsługuje sygnały audio PCM 192kHz/24bity i w tej rozdzielczości przesyła je w ramach systemu multiroom.
Aplikacje Bluesound są w kilku wersjach. Aplikacje dla urządzeń mobilnych (Android, Apple, Kindle) są dostępne w internetowych serwisach z aplikacjami dla każdego z systemów (Google play, AppStore, Amazon). Aplikacje dla komputerów PC (Windows) i Mac (Mac OS) można ściągać z witryny producenta. Zakres funkcjonalności aplikacji na urządzenia mobilne i komputery PC/Mac nie jest identyczny, niektóre operacje mogą być realizowane tylko w jednej wersji oprogramowania.
Bluesound to marka utworzona przez firmę Lenbrook. Bluesound należy do jednej grupy wraz z markami NAD i PSB (stan z kwietnia 2017). Bluesound został wprowadzony do sprzedaży w roku 2013. Sprzedaż rozpoczęła się na rynku skandynawskim, w sieci sklepów Hi-Fi Klubben. Lista wprowadzonych na początku modeli obejmowała:
NODE N100 - kontroler
POWERNODE N150 - kontroler ze wzmacniaczem
VAULT V500 (z dyskiem 1 TB) - kontroler / ripper / serwer
PULSE P300 - głośnik bezprzewodowy
W maju 2017 roku opublikowany został komunikat, że firma Dali (nie należąca do grupy Lenbrook) będzie również produkować sprzęt zgodny z BluOS.
Urządzenia systemu Bluesound mogą odtwarzać pliki ze smartfonów, tabletów, nośników USB, komputerów w sieci lokalnej czy dysków sieciowych NAS. Modele Vault mają wbudowany dysk twardy do przechowywania plików. Możliwe jest grupowanie obiorników w systemie Bluesound. Można dwa zestawy głośnikowe skonfigurować jako parę kolumn stereo.
Za pośrednictwem łącza Internetowego urządzenia Bluesound mogą korzystać z serwisów strumieniowych czy internetowego radia. Lista obsługiwanych serwisów może się zmnieniać wraz z zaktualizacja oprogramowania i może być różna dla różnych regionów. W kwietniu 2017 obsługiwane były serwisy wymienione poniżej.
Radio: CALM Radio, iHeartRadio, Radio Paradise, Slacker Radio, TuneIn.
Serwisy muzyczne: Deezer, Groove, JUKE, KK Box, Murfie, Napster, Qobuz, Spotify, Tidal, WiMP.
Ściąganie plików: HDTracks, HighresAudio.
Bluesound może współpracować (kwiecień 2017) z następującymi systemami sterowania: Control4 (wymagany sterownik BlueOS), Crestron (wymagany sterownik BlueOS), Push, Roon (wymagana subskrypcja Roon), RTI (wymagany sterownik BlueOS).
Przy pracy bezprzewodowej ilość podłączonych do sieci odtwarzaczy Bluesound nie powinna przekraczać 16. W przypadku gdy potrzebne jest podłączenie większej ilości odtwarzaczy producent zaleca zastosowanie kablowego podłączenia do sieci. Przy pracy kablowej liczbę odtwarzaczy można zwiększyć do 64.
Według stanu z kwietnia 2017 wspierane było odtwarzanie plików wymienionych poniżej.
Ze stratną kompresją:
MP3 (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
AAC (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
WMA (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
OGG (maksymalnie 48kHz, 16 bitów, 320kbs),
Z bezstratną kompresją:
WMA-L (maksymalnie 96kHz, 24 bity),
FLAC (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
ALAC (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
MQA (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
Bez kompresji:
WAV (maksymalnie 192kHz, 24 bity),
AIFF (maksymalnie 192kHz, 24 bity).
Modele Vault i Vault 2 wspierały też kodowanie w plikach MP3, FLAC i WAV.