WiSA (Wireless Speaker and Audio)
WiSA (Wireless Speaker and Audio) to standard bezprzewodowej transmisji sygnału audio opracowany i rozpowszechniany przez WiSA Association. WiSA opracowano z myślą o podniesieniu jakości sygnału, poprawie niezawodności transmisji oraz zwiększeniu możliwości funkcjonalnych w porównaniu ze starszymi systemami bezprzewodowego audio. Głównym zastosowaniem przewidzianym dla WiSA są domowe systemy audio i kina domowego, ale możliwe są też inne podobne aplikacje.
Stowarzyszenie WiSA Association (www.wisaassociation.org) powstało w 2011 roku. Wśród członków stowarzyszenia szybko znalazły się znalazły się między innymi takie firmy jak: Anthem, Bang & Olufsen, Dali, Definitive Technology, Gibson, Klipsch, Martin Logan, Onkyo, Paradigm, Pioneer, Polk Audio, Sharp, Silicon Image, Teac.
Pierwsze produkty zgodne z WiSA weszły na rynek w październiku 2013 roku. Były to bezprzewodowe zestawy głośnikowe firmy Bang & Olufsen (modele BeoLab 17, BeoLab 18, BeoLab 19). W styczniu 2014 na wystawie CES w Las Vegas zaprezentowano kolejne urządzenia zgodne z WiSA. Był to uniwersalny odtwarzacz Sharp SD-WH1000U, a także nadajnik i odbiornik WiSA firmy Bang & Olufsen (BeoLab Transmitter 1, BeoLab Receiver 1).
Transmisja sygnału WiSA odbywa się w paśmie 5,2-5,8 GHz (pasmo Unlicensed National Information Infrastructure - UNII). System jest zaprojektowany by zagwarantować prawidłowe działanie w pomieszczeniach do 9x9m (30x30 stóp). W wykorzystywanym przez WiSA paśmie może się zmieścić do 24 kanałów. System WiSA monitoruje dostępne kanały i w razie pojawienia się interferencji w użytkowanym kanale jest w każdej chwili gotów by błyskawicznie zmienić kanał transmisji w sposób niezauważalny dla użytkownika.
Najważniejsze cechy technologii WiSA to:
- obsługa 24-bitowego nieskompresowanego sygnału audio
- obsługa częstotliwości próbkowania 32kHz, 44.1kHz, 48kHz i 96kHz
- szybka detekcja błędów i szybki powrót do normalnej pracy po wykryciu błędu w sposób gwarantujący odsłuch bez jakichkolwiek przerw
- stałe opóźnienie o długości 5ms, co pozwala na synchronizację dźwięku z obrazem oraz na natychmiastową reakcję w trakcie gier
- opóźnienie pomiędzy głośnikami poniżej 160ns
- przesyłanie sygnałów od 2 do 8 kanałów (surround 7.1) oraz danych konfiguracyjnych i kalibracyjnych.
Przewidywany jest rozwój techniczny WiSA. Prawdopodobne są zmiany takie zwiększenie ilości obsługiwanych kanałów czy podniesienie maksymalnej rozdzielczości przesyłanego sygnału.
Poszczególne kanały mogą być przypisane zestawom głośnikowym bądź to automatycznie bądź poprzez wybór z menu. System WiSA może też uwzględnić położenie słuchacza względem głośników.
Stowarzyszenie WiSA Association prowadzi program certyfikacyjny. Urządzenia, które przejdą testy mogą być oznaczane logo WiSA. Gwarantuje to ich prawidłową współpracę niezależnie w jakiej konfiguracji pracuje system i od jakich producentów pochodzą poszczególne urządzenia. Nie jest też wykluczona współpraca w ramach systemu WiSA urządzeń, które nie zostały oficjalnie certyfikowane.