Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

D'Appolito konfiguracja

Hasła dotyczące
konstrukcji zestawów
głośnikowych:

D'Appolito konfiguracja
Kolumna głośnikowa
Schodek dyfrakcyjny
Subwoofer

D'Appolito konfiguracjaJest to konfiguracja głośników w zestawie głośnikowym charakteryzująca się tym, że głośnik wysokotonowy jest umieszczony centralnie i symetrycznie pomiędzy pracującymi równolegle z taką samą zwrotnicą głośnikami nisko-średniotonowymi, umieszczonymi powyżej i poniżej głośnika wysokotonowego. W przypadku zestawu dwudrożnego w konfiguracji D'Appolito głośnik wysokotonowy jest w środku, a dwa głośniki niskośredniotonowe umieszczone odpowiednio powyżej i poniżej głośnika wysokotonowego. W przypadku zestawów trójdrożnych od góry kolejno rozmieszczone są głośniki: niskotonowy, średniotonowy, wysokotonowy, średniotonowy, niskotonowy.

Konfiguracja ta wzięła swoją nazwę od autora pracy opisującej działanie takiego układu, Josepha D'Appolito. D'Appolito przedstawił swą pracę na 74 konwencji AES w 1983 roku (A Geometric Approach to Eliminating Lobing Error in Multiway Loudspeakers, artykuł numer 2000).

Zestawy projektowane w pełnej zgodności z oryginalną pracą teoretyczną muszą dodatkowo spełnić wymogi dotyczące zwrotnic. Częstotliwość podziału musi być odpowiednio niska, a zbocza filtrów powinny być odpowiednio nachylone. Spełnienie wszystkich założeń teoretycznych jest jednak dość trudne z uwagi na parametry typowych głośników. W obiegowym użytku mianem zestawów D'Appolito zazwyczaj określa się także konstrukcje spełniające tylko warunek dotyczący geometrycznego rozmieszczenia głośników, a nie spełniające założeń teoretycznych dotyczących zwrotnic.

Z języka angielskiego zaczerpnięte zostały literowe oznaczenia zestawów z głośnikami w konfiguracji D'Appolito. W przypadku zestawów dwudrożnych jest to skrót MTM (midbass-tweeter-midbass), a w przypadku zestawów trójdrożnych jest to skrót WMTMW (woofer-midrange-tweeter-midrange-woofer).

Zastosowanie konfiguracji D'Appolito pozwala uzyskać lepszą charakterystykę kierunkową zestawu w płaszczyźnie pionowej. Po pierwsze charakterystyka ta jest symetryczna względem osi głośnika wysokotonowego. Poza tym można też zmniejszyć ilość dźwięku promieniowanego w stronę podłogi i sufitu. Ponieważ wczesne, silne odbicia docierające do słuchacza krótko po dźwięku bezpośrednim z głośników są szkodliwe, redukcja odbić od podłogi i sufitu jest korzystna.

Konfiguracja D'Appolito była i jest nadal z powodzeniem stosowana przez wielu producentów kolumn głośnikowych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl