Kolumna g³o¶nikowa
konstrukcji zestawów
g³o¶nikowych:
D'Appolito konfiguracja
Kolumna g³o¶nikowa
Schodek dyfrakcyjny
Subwoofer
1. W najbardziej rozpowszechnionym znaczeniu kolumna g³o¶nikowa to dowolne, osobne urz±dzenie g³o¶nikowe przeznaczone do samodzielnego odtwarzania pe³nopasmowego sygna³u akustycznego. W tym ujêciu znaczenie jest powi±zane ze spe³nian± funkcj±.
Mianem kolumn g³o¶nikowych okre¶la siê zarówno urz±dzenia pasywne (z pasywn± zwrotnic±, bez wbudowanych wzmacniaczy - kolumny pasywne), jak i aktywne (z wbudowanymi wzmacniaczami i aktywn± zwrotnic± - kolumny aktywne). S³owo kolumna jest stosowane niezale¿nie od ilo¶ci g³o¶ników zastosowanych w danym urz±dzeniu oraz struktury filtrów wspó³pracuj±cych z g³o¶nikami. Nawet urz±dzenia oparte na pojedynczym g³o¶niku dynamicznym czy te¿ pojedynczym g³o¶niku elektrostatycznym s± potocznie okre¶lane mianem kolumn. Wbrew sugestii wynikaj±cej z nazwy, kolumny g³o¶nikowe mog± mieæ bardzo zró¿nicowane kszta³ty geometryczne i wcale nie musz± mieæ formy rozci±gniêtej w pionie. S³owo kolumna jest stosowane tak¿e w odniesieniu do zestawów g³o¶nikowych o konstrukcji modu³owej, gdzie g³o¶niki montowane s± w ró¿nych obudowach, ale tworz± wspó³pracuj±c± ca³o¶æ (na przyk³ad modu³ basowy z nadstawk± ¶rednio-wysoko-tonow±).
Kolumna g³o¶nikowa sk³ada siê z g³o¶ników (lub g³o¶nika), obudowy, niezbêdnych elementów po³±czeniowych. Niemal zawsze czê¶ci± sk³adow± kolumny jest te¿ zwrotnica. W kolumnach aktywnych elementami sk³adowymi urz±dzenia s± tak¿e wbudowane wzmacniacze.
W zdecydowanej wiêkszo¶ci przypadków kolumna g³o¶nikowa oraz zestaw g³o¶nikowy oznaczaj± dok³adnie to samo. Czasami w jêzyku potocznym wymiennie u¿ywa siê te¿ s³ów kolumna i g³o¶nik.
Terminu kolumna nie stosuje siê w odniesieniu do urz±dzeñ przeznaczonych z zasady do odtwarzania fragmentów pasma. Przyk³adowo dla urz±dzeñ do odtwarzania niskich tonów stosuje siê termin subwoofer.
W niektórych przypadkach zamiast s³owa kolumna czê¶ciej u¿ywa siê s³owa g³o¶nik. Zwykle jest to zwi±zane ze spe³nian± przez dane urz±dzenie funkcj±. Na przyk³ad w wielokana³owych systemach kina domowego popularne jest okre¶lenie g³o¶nik centralny, a zwroty kolumna centralna czy zestaw centralny s± rzadziej stosowane.
2. Wed³ug formalnej terminologii stosowanej w elektroakustyce, zw³aszcza w profesjonalnym audio, zwrot kolumna g³o¶nikowa ma wê¿sze i dok³adniej sprecyzowane znaczenie, ¶ci¶le zwi±zane z konstrukcj± urz±dzenia. Mianem kolumny g³o¶nikowej (ang. sound column, column loudspeaker) okre¶la siê zestaw rozmieszczonych liniowo, jednakowych i pracuj±cych razem g³o¶ników. Kolumny g³o¶nikowe (w rozumieniu liniowego zespo³u) najczê¶ciej ustawiane s± pionowo, co zapewnia szerok± charakterystkê kierunkow± w poziomie i zawê¿on± charakterystykê promieniowania w pionie. Tego typu zestawy stosowane s± g³ównie do nag³a¶niania przestrzeni do u¿ytku publicznego. W domowym sprzêcie audio taka konstrukcja jest spotykana sporadycznie.
Kolumny g³o¶nikowe by³y pierwotnie stosowane g³ównie do nag³a¶niania pasma g³osu ludzkiego. W Latach 1990-tych ta koncepcja konstrukcyjna zosta³a rozwiniêta i rozpowszchni³a siê te¿ w wielodro¿nych zestawach do nag³o¶nieñ koncertowych (ang. line-array).
* * * * *
Termin kolumna g³o¶nikowa budzi nieraz kontrowersje. Osoby dbaj±ce o ¶cis³o¶æ terminologii fachowej traktuj± podane w punkcie pierwszym znaczenie jako b³êdne, a znaczenie podane w punkcie drugim jako jedyne prawid³owe. Bior±c pod uwagê realia trzeba jednak uznaæ, ¿e pierwsze znaczenie przyjê³o siê w jêzyku polskim jako podstawowe.