Hexacone (membrana)
membran
głośników:
Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
SVA
Tioxid
TPCD (Textreme)
TPX
Typ membrany głośnikowej opracowany i opatentowany przez niemiecką firmę Eton. Hexacone należy do grupy membran o konstrukcji kanapkowej (warstwowej). Zewnętrzne warstwy membrany wykonane są z włókien kevlarowych. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się warstwa z Nomexu ukształtowanego w strukturę plastra miodu. W konstrukcji tej wykorzystana jest bardzo wysoka wytrzymałość włókien kevlarowych na rozciąganie. Do wygięcia membrany Hexacone potrzebne jest ściskanie/rozciąganie zewnętrznych warstw kevlarowych. Z tego powodu w membranach Hexacone uzyskuje się bardzo wysoką sztywność przy umiarkowanej masie.
Podobnie jak inne membrany o wysokiej sztywności membrany Hexacone też mają szeroki zakres pracy tłokowej w dolnej części pasma oraz rezonanse w górnej części. W porównaniu z membranami metalowymi Hexacone generalnie zapewnia lepsze tłumienie wewnętrzne i mniejszą szkodliwość rezonansów.
Membrany Hexacone są stosowane wyłącznie w głośnikach produkcji firmy Eton. Firma ta stosuje je w głośnikach średniotonowych, niskośredniotonowych i niskotonowych o nominalnych średnicach od 4 do 12 cali. Głośniki produkcji Etona z membranami Hexacone są wykorzystywane przez wielu producentów kolumn głośnikowych z różnych krajów. Membrany Hexacone były stosowane przez firmy takie jak ADAM Audio, Ancient Audio, Avalon, Focus Audio, Kharma, nieraz w zestawach głośnikowych z najwyższych przedziałów cenowych.
Produkowane były różne wersje membran Hexacone. Eton nie opublikował dokładniejszych informacji technicznych z opisem różnic pomiędzy poszczególnymi wariantami Hexacone. Różne rodzaje membrany Hexacone były stosowane w głośnikach, które miały takie same nazwy modelu. Dla poszczególnych wersji głośników z różnymi membranami były jednak publikowane osobne karty katalogowe.
Dwie wersje membrany Hexacone. Na zdjęciu z lewej strony nowszy wariant Hexacone wprowadzony na rynek około 2010 roku. |