Polykevlar, membrana
membran
głośników:
Altima
Arcosia
Bextrene
BilletCore
Curv
HD-Aerogel
Hexacone
Membrana F
Membrana W
Neoflex
Neoglass
Polyglass
Polykevlar
Radial
Slatefiber
SVA
Tioxid
TPCD (Textreme)
TPX
Typ membrany głośnikowej opracowany i produkowany przez francuską firmę Focal (JMlab). Jest to membrana o konstrukcji warstwowej (inaczej kanapkowej). Membrany polykevlar stosowano w głośnikach niskotonowych i średniotonowych. Produkowane były głośniki o nominalnym rozmiarze od 4 do 15 cali. Membrana polykevlarova została wprowadzona na rynek w latach 1980-tych. Od drugiej połowy lat 1990-tych była stopniowo wypierana w ofercie Focala przez membrany W. Membrany polikevlarowe były też określane mianem K2.
Głośnik 5-calowy z membraną Polykevlar
W membranie polykevlar stosuje się dwie warstwy z kevlaru tworzące powierzchnie zewnętrzne. Pomiędzy warstwami kevlarowymi znajdują się mikrokuleczki z pianki oraz wiążąca całość żywica. Ma to zapewniać wysoką sztywność, dobre tłumienie wewnętrzne i niską masę membrany. Taka konstrukcja góruje w szczególności nad membraną z pojedynczej warstwy kevlaru związanej żywicą.
Na charakterystykach przenoszenia większości głośników z membranami polikevlarowymi widoczne są rezonansowe zafalowania w górnej części pasma. Rezonanse te nie są jednak tak uwypuklone jak w membranach metalowych.
Ze względu na zastosowanie kevlaru w zewnętrznych warstwach, głośniki polikevlarowe mają z reguły charakterystyczną żółtą barwę. Były też produkowane membrany polikevlarowe zabarwione na kolor czarny.
Głośniki Focala oparte na membranie Polykevlar miały w oznaczeniu modelu literę K. Oto przykłady oznaczeń tego typu głośników:
5K 413S
5K 4211
Audiom 13KX