Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Szum biały

Hasła dotyczące
sygnałów
pomiarowych:

Krzywa korekcyjna A
MLS sygnał
Szum biały
Szum różowy

Szum, którego intensywność jest statystycznie równomierna w całym paśmie. W teorii szum biały ma nieskończenie rozciągnięte pasmo i nieskończoną energię. W praktyce uzyskanie szumu białego jest niemożliwe. Szum może być mieć właściwości szumu białego tylko w ograniczonym paśmie, co jednak jest wystarczające w wielu zastosowaniach technicznych.

Szum biały ma stałą moc przypadającą na jednostkę częstotliwości (na Hz), tak więc moc jest jednakowa dla dowolnej częstotliwości (inaczej niż szum różowy, który ma stałą moc przypadającą na określony procent pasma, przykładowo na 1/3 oktawy). Wykres mocy szumu białego w zależności od częstotliwości jest płaski jeśli pomiaru dokonuje się filtrem o stałej bezwzględnej szerokości pasma. Przykładowo moc w paśmie 50-55 Hz jest taka sama jak moc w paśmie 900-905 Hz. Natomiast wykres mocy szumu białego w zależności od częstotliwości wykazuje wzrost o 3 dB na oktawę jeśli pomiaru dokonuje się filtrem o stałej względnej szerokości pasma jak choćby filtrem tercjowym (1/3 oktawy), który ma szerokość pasma równą 23%. Przykładowo dla 100 Hz pasmo filtru tercjowego ma szerokość 23 Hz a dla 1.000 Hz szerokość 230 Hz - jest to właśnie stała względna szerokość pasma.

Szum biały należy do grupy popularnych sygnałów w pomiarach akustycznych. W praktyce elektroakustycznej zwykle wystarczające jest by szum miał płaską charakterystykę tylko w zakresie częstotliwości akustycznych.

W subiektywnym odbiorze szum biały brzmi bardzo jasno, ma mało basu i bardzo wyeksponowane wysokie tony. Typowym źródłem szumu białego są elementarne, termiczne szumy własne wzbudzane w elementach elektronicznych. Nazwa powstała przez analogię do białego światła, które również powstaje w wyniku równomiernego zmieszania wszystkich barw składowych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2025 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl