Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Wkładka MC

Hasła dotyczące
gramofonów:

Anti-skating
Azymut
Efektywna masa ramienia
Ramię tangencjalne
Ramię ze śledzeniem tangencjalnym
Unipivot
VTA
Wkładka MC
Wkładka MM
Wkładka optyczna

Wkładka MC zwana jest też w polskiej literaturze adapterem magnetoelektrycznym lub adapterem dynamicznym. We wkładce tej igła połączona jest z cewką. Ruch igły śledzącej ścianki rowka przenoszony jest na cewkę, która porusza się w polu magnesu stałego i generuje elektryczny sygnał foniczny. Tego typu konstrukcja jest z reguły stosowana w droższych wkładkach o wyższej jakości. Wkładki MC mają niskie zniekształcenia nieliniowe i miękkie ułożyskowanie systemu.

Charakterystyczne parametry wkładek MC to niska impedancja wyjściowa i niskie napięcie wyjściowe (czyli inaczej mówiąc niska skuteczność). Typowa impedancja wyjściowa nie przekracza 200 omów. Natomiast typowa dla tego typu wkładek skuteczność jest na poziomie kilkuset mikrovoltów (dla częstotliwości 1kHz przy 5cm/s). Sporadycznie spotyka się jednak wkładki MC o wyższym napięciu wyjściowym, zbliżonym do wartości spotykanych we wkładkach MM, w szczególności znana z ich produkcji jest japońska firma Denon.

Ze względu na niski poziom wyjściowy wkładki MC potrzebują do współpracy wejścia we wzmacniaczu od odpowiednich parametrach. Wzmocnienie napięciowe przedwzmacniacza gramofonowego dla wkładek MC wynosi zazwyczaj około 1000 i jest około 10 razy większe niż w przypadku przedwzmacniacza przeznaczonego dla wkładek MM. Spotyka się też transformatory podnoszące napięcie z wkładek MC do poziomu typowego dla wkładek MM. Zastosowanie takiego transformatora pozwala podłączyć wkładkę MC do wejścia MM. Przedwzmacniacz gramofonowy musi też oczywiście wykonać korekcję charakterystyki częstotliwościowej zgodnie z krzywą RIAA.

Wkładki MC opracowane i opatentowane zostały w 1948 roku przez duńską firmę Ortofon. Pierwotnie stosowano to rozwiązanie we wkładkach monofonicznych. Przez długi czas mała popularność wkładek MC wynikała z konieczności wykupu odpowiednich praw do produkcji. Po wygaśnięciu patentu rozwiązanie to uległo znacznemu rozpowszechnieniu.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl