CD-RW
na płytach optycznych:
Compact Disc (CD)
CD-R
CD-RW
DSD Disc
DVD-5 DVD-9 DVD 10 DVD-18
DVD-Audio
HDCD
MiniDisc
SACD
XRCD
Kasowalna płyta CD (CD-ReWritable). Wersja płyty CD pozwalająca zarówno na zapis jak i kasowanie informacji. Ze względu na mniejszy współczynnik odbicia płyty CD-RW nie są czytane przez starsze odtwarzacze CD. Natomiast niektóre nowsze odtwarzacze CD odczytują płyty CD-RW.
Nagrywarki CD-RW do audio wykonują nagrania tylko na płytach CD-RW do audio. Płyty takie zawierają w swej cenie opłaty na rzecz organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich. Technicznie różnią się od płyt do zastosowań poza audio (komputerowych) tylko odpowiednim logo i identyfikatorem zakodowanym na płycie w procesie produkcji.
Płyty CD-RW mają spiralną ścieżkę uformowaną w trakcie produkcji. Na tą ścieżkę zapisywane są dane przy nagraniu. Spiralna ścieżka ma taką samą strukturę jak ścieżka na konwencjonalnej płycie CD, skok ścieżki wynosi 1,6 mikrona a jej szerokość 0,6 mikrona. Dodatkowo ścieżka ma nałożone sinusoidalne odchylenie wielkości 0,3 mikrona i o częstotliwości 22,05kHz. Częstotliwość odchylenia jest wykorzystywana do sterowania prędkością obrotową. Płyty CD-RW różnią się od zwykłych płyt CD pod względem obszarów danych na nośniku. Płyty CD-RW mają dodatkowe obszary na wewnętrzenej części płyty. Są to: Program Calibration Area (najbliższa środka część płyty używana do kalibrowania lasera) i Program Memory Area używana do przechowywania numerów utworów, a także informacji o ich początku i końcu.
Płyta CD-RW ma kilka warstw. Pierwsza od spodu jest warstwa ochronna, następna jest warswa odbijająca, kolejna to warstwa zapisu (stop srebra, indu, antymonu i telluru z uformowaną ścieżką), oraz substrat. W pierwotnej postaci warstwa zapisu ma strukturę polikrystaliczną. W czasie nagrania promień lasera podgrzewa warstwę powyżej tempertury topnienia (500-700 stopni C, potrzebny jest mocniejszy laser niż do CD-R). Stopione kryształy stają się amorficzne (nie-krystaliczne). Amorficzny stop ma mniejszy współczynnik odbicia (równoważnik zagłębień na płycie CD), zaś nie stopiony stop ma wyższy współczynnik odbicia (równoważnik płaskich cześci płyty CD).
Dane można wymazać w procesie wyżarzenia. Podgrzewając stop do temperatury powyżej 200 stopni i utrzymując tą temperaturę przez pewien czas można doprowadzić do odtworzenia krystalicznej struktury stopu.