Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

SACD (Super Audio Compact Disc)

Hasła dotyczące zapisu
na płytach optycznych:

Compact Disc (CD)
CD-R
CD-RW
DSD Disc
DVD-5 DVD-9 DVD 10 DVD-18
DVD-Audio
HDCD
MiniDisc
SACD
XRCD

SACD (Super Audio Compact Disc) to format zapisu audio oparty na nośniku optycznym typu DVD. SACD jest opracowaniem firm Sony i Philips. Pierwsze odtwarzacze SACD pojawiły się w sprzedaży w 1999 roku. Gabaryty zewnętrzne i wygląd płyt SACD nie różni się od płyt CD/DVD - średnica wynosi 12 cm, grubość 1,2 mm. Możliwa jest produkcja odtwarzaczy czytających zarówno płyty CD, SACD, wszystkie płyty należące do rodziny DVD, jak również Blu-ray.

Specyfikacja określa trzy wersje płyt SACD. Pierwsza to płyta jednowarstwowa o pojemność 4,7GB (jedna warstwa wysokiej gęstości). Drugi rodzaj płyt zawiera dwie warstwy wysokiej gęstości o pojemności maksymalnej 8,5GB. Trzeci rodzaj płyt (płyty hybrydowe) także ma dwie warstwy z tym, że pierwsza warstwa przeznaczona jest do gęstego zapisu, natomiast druga warstwa do konwencjonalnego zapisu CD. Dla płyt dwuwarstwowych, grubość poszczególnych warstw ustalono na 0,6mm. Nośniki hybrydowe z dwoma rodzajami gęstości zapisu mogą być odtwarzane w zwykłych odtwarzaczach CD (zwykły odtwarzacz CD odczytuje tylko warstwę o mniejszej gęstości). Zapewnia to wsteczną kompatybilność nośnika dźwięku.

Specyfikacja SACD przewiduje możliwość zapisu dźwięku wielokanałowego, niemożliwy jest jednak zapis obrazu. Sekcja na płycie z zapisem wielokanałowym obligatoryjnie musi korzystać z beztratnej kompresji DST (Direct Stream Transfer). Sekcja z zapisem stereo dwukanałowym może opcjonalnie korzystać z DST, ale nie jest to wymagane.

Szczególną cechą SACD odróżniającą ten format od rozwiązań konkurencyjnych jest sposób zapisu sygnału audio - DSD (Direct Stream Digital). Sygnał kodowany w technologii DSD jest sygnałem 1-bitowym (0 oraz 1) o częstotliwości próbkowania równej 2,8224 MHz, czyli 64 razy większej niż przy zapisie w standardzie CD. Do odtworzenia sygnału DSD z płyty potrzebny jest w zasadzie tylko filtr dolnoprzepustowy. Format DSD upraszcza w znaczny sposób procesy zapisu i odtwarzania. Dźwięk przy zastosowaniu standardu DSD odznacza się wyśrubowanymi parametrami. Górna granica pasma przenoszenia przekracza 100kHz, a dynamika sięga teoretycznie aż 144dB.

Format SACD nie odniósł sukcesu komercyjnego. Ilości sprzedawanych płyt SACD były na tyle skromne, że z reguły nie podawano ich w statystykach publikowanych przez międzynarodowe czy krajowe stowarzyszenia fonograficzne. Natomiast samo 1-bitowe kodowanie DSD przyjęło się na rynku wysokojakościowych plików muzycznych.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl