Uwaga!

Trwaj± prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny bêdzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczaæ og³oszeñ na gie³dzie
- nie wykonywaæ ¿adnych innych czynno¶ci zwi±zanych z og³oszeniami

Przewidujemy, ¿e czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie mo¿na normalnie korzystaæ z tre¶ci zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie mo¿liwe bêdzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodno¶ci wynikaj±ce z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszê klikn±æ aby uzyskaæ wiêcej informacji.

G³o¶nik BMR (balanced mode radiator)

Has³a dotycz±ce
rodzajów g³o¶ników:

AMT (Air Motion Transformer)
Dnote
Dual Concentric
G³o¶nik BMR
G³o¶nik DML (nxt)
G³o¶nik pier¶cieniowy
G³o¶nik rotacyjny
G³o¶nik tubowy
LAT (Linear Array Transducer)
Uni-Q
Wstêgowy g³o¶nik

G³o¶nik BMR (balanced mode radiator) to opatentowany typ przetwornika ³±cz±cy cechy konwencjonalnego g³o¶nika dynamicznego oraz panela na fale giêtne (Distributed Mode Loudspeaker, DML, NXT). W g³o¶niku BMR do u¿ytecznej pracy wykorzystywany jest zarówno mechanizm promieniowania w trybie pracy t³okowej jak i mechanizm promieniowana przy pomocy fal giêtnych powstajacych w membranie.

G³o¶nik BMR
G³o¶nik typu BMR

G³o¶niki BMR wywodz± siê z paneli typu NXT, w których do promieniowania wykorzystywany jest tylko mechanizm fal giêtnych. Wykorzystanie pracy t³okowej pozwala poprawiæ odtwarzanie niskich czêstoliwo¶ci w stosunku do g³o¶nika bazuj±cego wy³±cznie na falach giêtnych.

G³o¶niki BMR s± zwykle stosowane na dwa sposoby. W mniejszych zestawach g³o¶nikowych pracuj± jako przetworniki pe³nopasmowe. Natomiast w wiêkszych zestawach s± stosowane tylko do obs³ugi ¶rednich i wysokich tonów i pracuj± w po³±czeniu z typowymi g³o¶nikami basowymi.

W konwencjonalnych zestawach g³o¶nikowych zazwyczaj potrzebne s± dwa g³o¶niki do obs³ugi pasma odtwarzanego przez jeden g³o¶nik BMR. Wykorzystanie BMR b±d¼ to w ogóle eliminuje potrzebê stosowania zwrotnicy, b±d¼ te¿ zmniejsza ilo¶æ potrzebnych filtrów. G³o¶niki BMR maj± szersze i bardziej równomierne charakterystyki kierunkowe od konwencjonalnych g³o¶ników szerokopasmowych. W opisach zestawów z g³o¶nikami BMR powszechnie zwraca siê uwagê na inny ni¿ w konwencjonalnych zestawach sposób reprodukcji efektów stereofonicznych.

W porównaniu z panelem NXT bazuj±cym tylko na falach giêtnych w g³o¶niku BMR trzeba specjalnie dobraæ zawieszenie, rozk³ad masy, geometriê cewki i mocowanie aby uzyskaæ kontrolê modów na niskich czêstotliwo¶ciach bez pogorszenia parametrów w górze pasma. Poza tym uk³ad napêdowy musi wytrzymaæ moce i wychylenia potrzebne do odtwarzania ni¿szych czêstoliwo¶ci a przy tym masa cewki musi byæ niska dla odtwarzania wysokich czêstotliwo¶ci.

Je¶li maj± Pañstwo uwagi dotycz±ce tej strony lub zauwa¿yli¶cie na niej b³êdy, dajcie nam znaæ.
Aby przekazaæ swoje uwagi do redakcji proszê
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl