G³o¶nik pier¶cieniowy (ring radiator)
rodzajów g³o¶ników:
AMT (Air Motion Transformer)
Dnote
Dual Concentric
G³o¶nik BMR
G³o¶nik DML (nxt)
G³o¶nik pier¶cieniowy
G³o¶nik rotacyjny
G³o¶nik tubowy
LAT (Linear Array Transducer)
Uni-Q
Wstêgowy g³o¶nik
G³o¶nik pier¶cieniowy (ang. ring radiator) jest skonstruowany w ten sposób, ¿e membrana ma kszta³t pier¶cienia z dwoma fa³dami (jedna fa³da na zewn±trz i druga od wewn±trz karkasu cewki), a wewnêtrzny brzeg pier¶cienia jest przymocowany do umieszczonego centralnie sto¿ka fazowego. Sto¿ek fazowy jest nieruchomy, na sztywno po³±czony z konstrukcj± g³o¶nika. Membrana musi byæ miêkka, poniewa¿ w trakcie pracy musi siê wyginaæ. G³o¶niki pier¶cieniowe wykorzystywane s± do odtwarzania wysokich tonów.
Konstrukcja g³o¶nika pier¶cieniowego s³u¿y eliminacji problemów, które s± charakterystyczne dla typowych membran kopu³kowych. W konstrukcji z membran± kopu³kow± w dolnym zakresie czêstotliwo¶ci roboczych mamy do czynienia z prac± t³okow±, co oznacza, ¿e kszta³t membrany siê nie zmienia. Powy¿ej pewnej czêstotliwo¶ci praca membrany kopu³kowej traci swój t³okowy charakter, a pojawiaj±ce siê w membranie mody wprowadzaj± zniekszta³cenia promieniowanego d¼wiêku. W szczególno¶ci centralna czê¶æ kopu³ki generuje du¿o niepo¿±danego promieniowania. Problemu tego nie mo¿na ca³kowicie wyeliminowaæ. Aby go z³agodziæ stosuje siê kilka metod. Wykorzystanie twardych materia³ów pozwala przesun±æ mody membrany na wy¿sze czêstotliwo¶ci, gdzie zjawisko jest mniej szkodliwe. W przypadku materia³ów miêkkich mo¿na zwiêkszyæ t³umienie. Mo¿na te¿ optymalizowaæ kszta³t membrany.
W g³o¶niku pier¶cieniowym nigdy nie wystêpuje praca t³okowa. Przymocowanie wewnêtrznego obwodu pier¶cieniowej membrany do sto¿ka fazowego powoduje, ¿e w ca³ym zakresie pracy membrana zawsze siê wygina i nie ma przej¶cia od pracy t³okowej do pracy nie-t³okowej. Eliminacja paso¿ytniczego promieniowania w³a¶ciwego dla centralnej czê¶ci tradycyjnej kopu³ki powoduje, ¿e g³o¶nik pier¶cieniowy ma lepsz± charakterystykê w swoim górnym zakresie. Ze wzglêdu na to, ¿e szeroko¶ci fa³d g³o¶nika pier¶cieniowego s± mniejsze od wielko¶ci kopu³ki równowa¿nego g³o¶nika kopu³kowego, rezonanse membrany s± przesuwane na wy¿sze czêstotliwo¶ci. G³o¶nik pier¶cieniowy jest te¿ mniej czu³y na indywidualne, w³a¶ciwe dla danego egzemplarza zró¿nicowanie struktury materia³u membrany.
G³o¶nik pier¶cieniowy to konstrukcja opatentowana. W 1999 roku na rynek wszed³ - widoczny na zdjêciu obok - wysokotonowy g³o¶nik Vifa XT25TG30-04. Zyska³ on bardzo du¿± popularno¶æ zarówno w¶ród producentów kolumn jak i na rynku DIY. Bogat± ofertê g³o¶ników pier¶cieniowych stworzy³a firma Scan-speak.
Mo¿na te¿ spotkaæ podobn± konstrukcjê, która zosta³a zmodyfikowana aby nie naruszaæ patentu. G³o¶nik nie ma sto¿ka fazowego, ale membrana ma zag³êbienie w swoim centrum i jest w tym miejscu przymocowana do znajduj±cego siê wewn±trz wspornika. Producentem takich g³o¶ników jest SB Acoustics.