Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Apple Lossless

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

Format bezstratnie kompresowanych plików audio opracowany przez firmę Apple. Stosowane są też nazwy: Apple Lossless Audio Codec (w skrócie ALAC) oraz Apple Lossless Encoder (w skrócie ALE). Apple Lossless pod względem funkcjonalnym stanowi alternatywę dla formatów takich jak FLAC, WMA Lossless, Monkeys Audio, Shorten i podobnych. Pliki w formacie Apple Lossless zawierają pełną, oryginalną informację. Jeśli plik audio zostanie skompresowany przy pomocy Apple Lossless, to następnie można go zdekompresować i przywrócić do pierwotnej postaci, tak aby każda kolejna próbka zachowała swą oryginalną wartość.

Apple Lossless daje możliwość nagrania wielu kanałów w jednym strumieniu, obsługuje rozdzielczości 16 lub 24 bitów i częstotliwości próbkowania do 192kHz. Pliki wykorzystujące Apple Lossless opierają się na kontenerze MPEG4 i mają rozszerzenie .m4a. W plikach z tym rozszerzenim mogą się jednak znajdować dane z innych kodeków, na przykład stratnie skompresowane AAC.

Kodek Apple Lossless jest instalowany wraz z oprogramowaniem firmy Apple, w ramach pakietu iTunes. Obsługa Apple Lossless pojawiła się w oprogramowaniu Apple w 2004 roku. Obsługa Apple Lossless przez sprzęt i oprogramowanie spoza oferty Apply jest generalnie słaba. Zarówno oferta sprzętu jak i oprogramowania z innych źródeł niż Apple jest uboga.

Pod względem skuteczności kompresji Apple Lossless daje podobne wyniki jak konkurencyjne kodeki bezstratne. Przeciętnie kompresja daje około dwukrotne zmniejszenie wielkości pliku.

Apple Lossless był pierwotnie firmowym formatem zamkniętym. W październiku 2011 kod źródłowy został otwarty i udostępniony na zasadach licencji Apache.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl