Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

LDAC (kodek)

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

LDAC to opracowany przez firmę Sony kodek do kompresji cyfrowego sygnału audio i do jego transmisji poprzez Bluetooth. Głównymi konkurentami tego rozwiązania są aptX HD oraz LHDC.

Materiały promocyjne Sony reklamowały LDAC jako kodek zapewniający jakość audio wysokiej rozdzielczości (hi-res audio). Wynika to przede wszystkim z obsługi sygnału 96kHz/24bity. O ile taki sygnał faktycznie można podać na wejście kodeka LDAC i otrzymać te parametry na wyjściu, to jednak sygnał podlega w trakcie procesu kompresji i pełna jakość 96/24 nie jest zachowana.

Aby umożliwić obsługę sygnałów wyższej rozdzielczości zastosowano wyższe przepływności bitowe. Do wyboru są trzy poziomy jakościowe transmisji. Poczynając o wariantu najwyższej jakości są to kolejno 990kbps, 660kbps i 330kbps. Przepływność ostatniego wariantu jest bardzo podobna do standardowego kodeka SBC i podstawowej wersji popularnego aptX.

Począwszy od Android 8.0 Oreo, LDAC jest częścią Android Open Source Project. Umożliwia to darmową implementację LDAC w sprzęcie działającym pod kontrolą systemu Android. Oznacza to, że implementacja LDAC w nadajnikach Bluetooth jest bezproblemowa. Producenci sprzętu muszą jednak wnieść opłaty za wykorzystanie tego kodeka w odbiornikach takich jak choćby słuchawki. LDAC jest wykorzystywany głównie w sprzęcie firmy Sony.

Jak każdy opcjonalny kodek audio w transmisji Bluetooth, LDAC może działać tylko wtedy gdy kompatybilne są obydwa współpracujące urządzenia.

Wykorzystanie wariantów o podwyższonej przepływności (660kbps, 990kbps) jest uwarunkowane spełnieniem dodatkowych warunków. Im większa jest przepływność bitowa tym lepsza musi być jakość połączenia Bluetooth. Jeśli jakość łącza jest niewystarczająca może zachodzić przerywanie sygnału. Warto też pamiętać, że obsługa wyższych przepływności jest zależna od wersji Bluetooth zaimplamentowanej w danym urządzeniu. Poza tym urządzenia obsługujące LDAC nie zawsze samoczynnie ustawiają najwyższą dostępną przy danych warunkach transmisji jakość sygnału LDAC. Skorzystanie z wersji 660kbps/990kbps może wymagać ręcznego wyboru użytkownika.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl