Uwaga!

Trwają prace techniczne na witrynie hifi.pl. Dopóki widoczny będzie niniejszy komunikat prosimy:
- nie zamieszczać ogłoszeń na giełdzie
- nie wykonywać żadnych innych czynności związanych z ogłoszeniami

Przewidujemy, że czas trwania prac nie przekroczy 20 minut. W tym czasie można normalnie korzystać z treści zamieszczonych na hifi.pl.

Kiedy niniejszy komunikat zniknie możliwe będzie korzystanie z wszystkich funkcji witryny.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności wynikające z prowadzony prac.

Start Pomoc Kontakt Reklama O nas Zaloguj Rejestracja

Witryna hifi.pl wykorzystuje ciasteczka (cookies). Proszę kliknąć aby uzyskać więcej informacji.

Musepack

Hasła dotyczące
plików audio:

AAC
AIFF
Apple Lossless
aptX
ATRAC
DSD
DXD
FLAC
Kontener multimedialny
LDAC
LHDC-LLAC
Monkey-s Audio
MP3
MP3HD
MQA
Musepack
Ogg Vorbis
PASC
SBC
Shorten
WAVE
WMA
WMA Lossless

Format skompresowanych plików audio. Musepack należy do grupy formatów stratnych, podobnie jak AAC, MP3, Ogg Vorbis czy WMA. Pliki Musepack nie zawierają pełnej oryginalnej informacji - w procesie kodowania wykonywana jest stratna kompresja, w trakcie której następuje bezpowrotna utrata części oryginalnej informacji. Oryginałem może być przykładowo płyta CD, bezstratnie skompresowany plik FLAC, czy plik WAV bez kompresji.

Musepack jest nieraz określany skrótem MPC, był też w przeszłości nazywany jako MPEGplus, MPEG+ lub MP+. Pliki w formacie Musepack najczęściej mają rozszerzenie .mpc. Rzadziej spotyka się też rozszerzenia .mpp lub .mp+.

Musepack jest oprogramowaniem o otwartym źródle. Kodery i dekodery na różne systemy operacyjne (Windows, Linux, Mac OS X) są dostępne na licencjach GNU Lesser General Public License (LGPL) lub BSD. Prace nad Musepackiem rozpoczął w 1997 Andree Buschmann, później opiekę nad rozwojem projektu przejął Frank Klemm, a jeszcze później powstał zajmujący się tym zespół Musepack Development Team (MDT). Witryna projektu znajduje się pod adresem: www.musepack.net.

Muspack pierwotnie bazował na algorytmach MPEG-1 Layer-2 / MP2. W międzyczasie wprowadzono jednak dużą ilość istotnych udoskonaleń.

Jak podają autorzy Musepack'a jest on przede wszystkim optymalizowany dla uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku przy zastosowaniu standardowej przepływności bitowej około 180 kbs, nie jest zaś optymalizowany dla niskich przepływności. Przy standardowej przepływności kodek ma być przeźroczysty, czyli sygnał skompresowany ma być w testach odsłuchowych nie do odróżnienia od oryginału. Druga zaleta Musepack'a to szybkość dekompresji.

Szeroko dostępne jest oprogramowanie obsługujące Musepack'a. Natomiast wsparcie sprzętowe w odtwarzaczach plików jest nieduże. W niektórych przypadkach możliwa jest implementacja obsługi Musepacka poprzez zmianę oprogramowania odtwarzacza.

Musepack może być wykorzystywany do transmisji strumieniowych. Muspack obsługuje sygnały jedno lub dwukanałowe o częstotliwości próbkowania do 48 kHz.

Musepack jest formatem o zmiennej przepływności bitowej i nie daje możliwości pracy ze stałą przepływnością bitową.

Jeśli mają Państwo uwagi dotyczące tej strony lub zauważyliście na niej błędy, dajcie nam znać.
Aby przekazać swoje uwagi do redakcji proszę
Copyright © 1991-2024 Magazyn Hi-Fi, Gdynia, Poland
logo hifi.pl